Silnice v Kovanicích, kruhák u nymburského Lidlu nebo křižovatka na Husově náměstí v Lysé. To je namátkou několik míst, kde si musí řidiči dávat bedlivý pozor, aby nepřišli o kolo kvůli obrovským dírám v silnici.

Částečně to je důsledek tužší zimy, než byla v předchozích letech. Podle prvních informací ale dostanou silničáři na opravy méně peněz, než třeba loni. „Přesné číslo v tuhle chvíli neřeknu, je ještě brzy a jaro ještě nezačalo. Ale máme příslib od kraje, že dostaneme slušnou částku, ačkoliv to bude asi o 20 milionů méně než loni,“ řekl Zdeněk Ulrich, provozní náměstek Správy a údržby silnic Kutná Hora, pod kterou Nymbursko spadá.

Řidiči se špatného stavu silnic bojí. „Je pravda, že loni toho opravili hodně. Na druhou stranu řada silnic s dírami letos přibyla. Právě v těchto měsících musí být kvůli těmto problémům šoféři nejvíc ve střehu. A jestli nebudou letos peníze na opravu, neumím si představit stav silnic příští jaro,“ uvedl jeden z profesionálních řidičů kamionu.

V podstatě žádné peníze na opravy nezbydou z částky vyhrazené na zimní údržbu. Například v roce 2007 takto silničáři ušetřili 70 milionů korun. „Letos jsme částku přečerpali. Museli jsme použít více posypových materiálů. Přes léto zase musíme naplnit haly solí,“ říká Pavel Halibaj, manažer provozu z Všechlapského vršku. Odtud tedy peníze na jarní opravy silnic čerpat nelze.

A jak už bylo mnohokrát vedením kraje naznačeno, ten se chystá šetřit v rozpočtu za nevybírání zdravotnických poplatků právě v investicích do silnic.
Podle Ulricha ale žádný katastrofický scénář nelze očekávat. „Je to sice menší částka, ale my jsme s ní vcelku spokojeni,“ uvedl Ulrich.

Které ze silnic na Nymbursku se letos na jaře dočkají opravy, zatím není jasné. I to se bude řešit až v příštích týdnech, kdy by měla zima definitivně skončit a silničáři tak budou mít jasno, s jakými prostředky mohou počítat.