Skončí firma Skanska s veškerou výrobou v Sadské? Podle některých výroků zastupitelů a starostky je to možné.
Podle starostky Cecílie Pajkrtové (ODS) odešel předseda představenstva firmy Jiří Čadek, který sliboval změny k lepšímu. „Firma zvažuje odchod ze Sadské. Co přesně do budoucna zamýšlí, zatím nevím,“ uvedla starostka.
Skupina občanů sousedících s firmou už několik let protestuje proti hlučnosti a prašnosti výroby. „Už dlouhou dobu tvrdíme, že firma, která neustále překračuje limity hlučnosti, do bytové zástavby nepatří,“ řekl Oldřich Houžvička.
Firma slíbila investovat do obnovy areálu, rozšíření výroby a ekologických opatření zhruba 70 milionů korun. To bylo v březnu 2006.
Jenže i proti tomu se ozvali stejní lidé a podali odvolání na krajský úřad. Ten rozhodl ve prospěch Skansky. Ale s úpravami se sotva začalo.
Podle šéfa stavebního odboru v Sadské Miroslava Vaníčka je i zmíněné odvolání jednou z příčin, proč firma nechce dále ve městě investovat. „Nazývejme věci pravými jmény. Od investic do areálu odradila firmu skupina občanů, která se odvolala,“ řekl Vaníček.
Podle zastupitele Václava Franka (KSČM) je ovšem situace lidí sousedících s firmou stále neutěšená. „Nedávno jsem šel kolem areálu v neděli zhruba v 11 hodin dopoledne. Rachot tam byl stejný. Myslím si, že firma nemá zájem se situací něco dělat. Je opravdu možné, že odejde,“ míní Frank.
Mluvčí Skansky Ondřej Šuch situaci v Sadské nekomentoval. „Člověk, který je za stav v Sadské odpovědný, bude k zastižení tento týden. Jako firma se k tomu vyjádříme ve čtvrtek,“ řekl Šuch.

Hluk u kolejí trvá, pořád se nic neděje

Velký hluk ze železnice trápí už několik let Poděbraďáky bydlící nedaleko přejezdu u skláren. Část z nich dokonce svými stížnostmi vyvolala jednání na nejvyšších místech, jenže zatím marně.
Dráhy měly předat hygienické stanici protihluková opatření do konce srpna, pak dostaly výjimku do konce ledna letošního roku.
„Bohužel má funkce byla od Nového roku ministerstvem zrušena, všechny otázky směřujte na ředitele,“ uvedla pro Deníky dnes už bývalá mluvčí krajské hygienické stanice Ivana Krejčí.
Ředitel však bude podle Krejčí k zastižení až ve čtvrtek.
Protihluková opatření měly údajně tvořit gumové útlumové návleky na kolejnice.
Město již nezávislé měření iniciovalo. Výsledek však zatím není znám.
Podle vyjádření bývalého starosty Lubomíra Zíty České dráhy ve svém posledním vyjádření konstatovaly, že do konce roku 2008 s kolejemi v Poděbradech zatím nic dělat nebudou.
Silniční dopravu se ve městě podařilo zklidnit nařízením, které zakazuje do města vjezd kamionům nad 12 tun.
„Částečně se dopravní situace zklidnila určitě, ale prašnost a hluk zůstaly. V nočních hodinách si to kamiony střihnou naší ulicí klidně dál a bez větších problémů,“ uvedl před časem zastupitel Jan Kaňka, který žije ve frekventované Palackého ulici.