Co lidé dokáží někde po městě zapomenout, nebo ztratit? Redaktor Nymburského deníku oslovil strážníky, úřednice i nádražáky tří největších měst na Nymbursku. A výsledek?

Starý kajak od říční policie

V Poděbradech je to prý klasika: klíče a občanky. „Také stará kola, jsou to ale většinou opravdu plečky,“ řekl šéf poděbradských strážníků Miloš Dlabal.

Menší věci eviduje a stráží městský úřad, ty větší služebna městské policie. „Jsou to hlavně klíče, peněženky, jednou dokonce dětský kočárek a sjezdové lyže,“ řekla Miroslava Franková z radnice. Ta se domnívá, že kočárek i lyže lidé položili vedle kontejneru s tím, že by mohly ještě někomu sloužit.

Poděbradskou kuriozitou se stal nález kajaku. „Dopravila nám ho říční policie. Kajak je starý a oprýskaný pro jednoho člověka s jednoduchým upnutím,“ pochlubil se Dlabal.

Sbírka motýlů je rarita

Ztracené věci se evidují a vyhlašují v rozhlase. Jejich seznam je ve městech i na úřední desce a internetu.

Podle Simony Lazarové z nymburské městské policie je to podobné jako jinde. „Nemáme ještě přesná čísla, ale nejvíce evidujeme nálezy klíčů, peněženek, dokladů. V loňském roce i nějaký ten mobil, který se vždycky dostal ke svým šťastným majitelům. Měli jsme tu také dioptrické brýle a dopis,“ popsala Lazarová.

Na policii se vloni objevilo i několik kreditních karet, peníze v obálce i injekční stříkačka. „Někdy nám kriminalisté předávají předměty z místa činu. Máme tu prázdné kanystry,“ uvedla Lazarová.

Raritou v nálezech za loňský rok je sbírka motýlů. „V igelitové tašce jsme objevili čtyři druhy motýlů umístěné za sklem,“ prozradila Lazarová. Ozve se neznámý vášnivý sběratel? Nemůže tak nějaký čas prostě lákat na svou sbírku dívky do bytu.

Dobrý člověk ještě žije

Pozitivní reakce přišla z tábora železničářů. Nejlepším důkazem je toho bývalá pokladní na nymburském hlavním nádraží. „Když jsem sloužila v pokladně, mnohokrát se stalo, že mi lidé přinesli tisícovku, kterou si někdo zapomněl u bankomatu. I samotnou kartu. Jednou dokonce foťák, který nechal majitel ve vestibulu,“ vyjmenovala bývalá pokladní.

V Lysé schraňovali strážníci hlavně klíče. „Z nádraží nám jednou přinesli velkou sportovní tašku s oblečením,“ odhalil šéf lyských strážníků Luděk Přibyl.

Když si věci majitelé nevyzvednou, za nějaký čas propadají státu. Města pak mohou předměty prodat. Někdy je i draží.