Ozimá cibule, pšenice nebo řepka.
To jsou namátkou tři plodiny, pro něž by bylo pokračování současného způsobu zimy katastrofou. Tedy zimy bez sněhové pokrývky a mrazu.
To říkají oslovení zemědělci z Nymburska. „Třeba u řepky by začaly zahnívat kořeny," říká předseda Agrární komory v Nymburce Václav Kruliš. Podle jeho slov je však ještě na hodnocení zimy příliš brzy. Na tom se shodují všichni oslovení agrárníci.
Podle Václava Lonského z kněžické zemědělské firmy by však absence sněhu a mrazu vedla k obrovským potížím při jarní setbě. „Země bude jako kucmoch a nebude se dát do ní sít, nebo jen velmi obtížně.
Každopádně tento průběh zimy není normální a rozhodně to z našeho pohledu není dobře," uvedl Lonský.
A další problém: bez mrazů přežijí v zemi všichni škůdci. „Pokud země nepromrzne, zůstanou v ní všichni škůdci
a všechny choroby, což bude také problém," přemýšlí Zdeněk Moc hospodařící u Starého Vestce.
Podle jeho slov to také poškodí pole samotná. „Po podzimním rozorání a přípravě na zimu by na polích zůstala spousta plevele, se kterým se budeme potýkat," vysvětluje Moc.
Jak už bylo řečeno, všichni oslovení však jedním dechem dodávají, že ačkoliv tento vývoj počasí není pro ně příznivý, zatím neznamená žádnou tragédii a během pár dnů se může všechno změnit. „Ještě horší než stávající počasí by byly velké holomrazy," říká předseda agrární komory Kruliš. „A zvláště, pokud by přišli znenadání," doplňuje Moc.
Jak by si tedy zemědělci ideálně představovali další vývoj počasí? „Bylo by dobré, kdyby zima přišla postupně. Pomalu se snižovaly teploty a napadl nějaký sníh," má jasno Moc.
Jenže do této situace je zatím dost daleko. Meteorologové v předpovědi do poloviny příštího týdne s takovým scénářem rozhodně nepočítají. Teploty se sice mají oproti těm současným mírně snížit, ale přes den by se stále pod bod mrazu dostat neměly. A pokud by měl být indikátorem přicházející zimy odlet čápů, kteří neodletěli s dalšími tažnými ptáky na jih, pak to pro zemědělce také není dobrá zpráva. Čápi totiž zatím zůstávají na svých stanovištích a k odletu se zatím nemají.
JE LETOŠNÍ ZIMA REKORDNĚ TEPLÁ? ZATÍM PRÝ NIKOLIV
Je tahle zima vůbec normální, nebo jsme svědky něčeho mimořádného?
Pohled do historie ukazuje, že se neděje nic zvláštního. Kolem Mikuláše jsme zaznamenali sice krátké, leč zřetelné ochlazení, a poté zase vládla inverze, díky níž se teploty v nižších polohách pohybovaly kolem nuly. Díky tomu skončil prosinec nadprůměrný s odchylkou jen asi +2 stupně. To není nějak mnoho. V roce 2011 činila pozitivní odchylka +2,9 °C, byl to tedy teplejší prosinec, a poslední měsíc roku 2006 měl odchylku dokonce +3,3 °C. Zima 2006/2007 pak přinesla navíc mimořádně teplý leden
s pozitivní odchylkou +6,0 °C. Leden ještě není ani ve své třetině, a i když se nyní teploty pohybují vysoko nad normálem, není pravděpodobné, že by byl tento měsíc nakonec tak teplý. V roce 2007 pak následoval i extrémně teplý únor (+3,9 °C). Že by došlo k překonání zimy 2006/07, je stále velmi nepravděpodobné. Letošní zima přináší ale jeden specifický aspekt. I v teplé zimě 2006/07 se objevily krátké chladnější periody
s významným množstvím sněhu, kdy se bílá peřina objevila i v nížinách. Sněžilo tehdy např. 28. prosince. Současná zima ale do nižších poloh nepřinesla sněžení prakticky žádné, což zvyšuje subjektivní pocit, že je zima hodně slabá. Lidé zkrátka zimu vnímají především podle sněhu, a v tomto směru je ta nynější poměrně katastrofální. Z teplotního hlediska, zatím,
o nic úplně mimořádného nejde.
Zdroj: meteocentrum.cz