Nevšední zážitky si přivezla desítka učňů a tři pedagogové nymburské Střední odborné školy a odborného učiliště. V rámci výměnného pobytu navštívili Kaiserslautern a nedalekou americkou základnu Ramstein.

Kein foto, kein problem

Ačkoliv je největší americká základna mimo území USA bedlivě střeženým místem, čeští učni dostali překvapivě dost prostoru k prohlídkám a nakonec i pořízení fotek a videí. Radek Čermák a Tomáš Coufal byli mezi těmi šťastlivci, kteří si mohli nakonec vyzkoušet i terénní jízdu ve vojenském hummeru, při kterém voda z kaluží stříkala až na střechu. „Byl jsem tam celkem třikrát, první den nás tam jen provedli. Museli jsme mít občanku nebo pas, řidičáky neuznávali. Hned na začátku jsem se zeptal na možnost focení. Průvodce mi jasně řekl: kein foto. Později jsem se ptal jiného, civilního zaměstnance, a ten mi naopak řekl: kein problem. Takže máme fotky i videa,“ je spokojený Radek.

Po úvodní prohlídce je vzali i do dílen, kde se vojenská technika opravuje. Ačkoliv opravuje… „Veškeré poškození šroubových spojů a podobných věcí se okamžitě mění za nové. Neopravuje se prakticky nic,“ říká Tomáš.

Jedním ze zážitků byla i ukázka simulátoru, který při opravách obrátí hummer vzhůru nohama. „Nám to teda ukázali jen o 90 stupňů, ale i tak to stálo za to. A mimochodem, pokud jdou opravená auta někam za hranice, tak nejen že je před odjezdem pečlivě umyjí, ale taky je řádně prolijou dezinfekcí. Aby se odsud nedostaly s materiálem ani žádné případné mikroby,“ shodují se učni.

Nakonec je jeden ze zaměstnanců vzal i na projížďku hummerem do terénu po základně. „Vytáhl to i na 120 kilometrů. Byl to zážitek,“ říkají kluci při pohledu na video, které za jízdy natáčeli.

Žádné zbraně včetně raket však pochopitelně neviděli. „Ale posadili nás do obřího tahače, který tahá tanky a podobnou techniku. Byli jsme v kabině tak o metr výš, než v kabině normálních tahačů. To jsou fakt obrovský mašiny,“ vybavuje si Radek.

Schnitzely a steaky

Týdenní pobyt však nebyly jen zážitky na americké základně. Partnerská škola BBS I Technik Kaiserslautern, respektive její zástupci, pořádali všechno s příslovečnou německou důsledností. „Pojali to opravdu reprezentativně. Dokonce nás přijal kromě představitelů města, kraje i prezident spolkové země Porýní – Vestfálsko,“ říká vedoucí učitel praktické výuky na nymburském učilišti Vladimír Antonín. Ten byl jedním ze tří pedagogů, kteří se výpravy zúčastnili. Členem delegace byl i ředitel školy Jiří Hubálek.

Německá důslednost však byla občas dovedena i do puntíku a žákům se ne vždy úplně zamlouvala. „Zkoušeli jsme si dohodnout třeba dvě hodiny na volný pohyb po městě. Nepřipadalo v úvahu. Vše muselo být podle programu, který jsme předem dostali.“

Na stravu ani ubytování si však stěžovat nemohou. „Jedli jsme skoro pořád schnitzely, tedy řízky, občas jsme měli třeba na té americké základně steaky. Jinak nic, ale bylo to dobrý, i když teď si dám od řízků nějaký čas pauzu,“ usmívá se Radek.

Jako plnoletí si občas k večeři dali i nějaké pivo. „Jednou si kolega chtěl objednat pivo a řekl Ein beer, please. Jenže servírka se nějak přeslechla, slyšela Colabeer a už rozšroubovávala lahev s Colou, že to kolegovi do toho naleje. U nás by nás za takový nesmysl z restaurace vyhodili,“ smějou se Radek s Tomášem. Ohledně pití je také překvapilo, že v Německu jsou vratnéPET lahve. „Musí mít etiketu, vratné jsou velké i malé, tuším za 25 centů. A taky tam není takový nepořádek na ulicích,“ všimli si kluci.

Auta na zkoušku

Pokud zrovna nebyli na prohlídce hradu nebo se neproháněli v hummeru na základně, byli se podívat v partnerském učilišti. Pár rozdílů od svého vyučování našli. „Tam opravují jenom zkušební auta, která do provozu nevyjedou. Ne jako u nás, že to opravíme a hned se s autem jezdí. Což je ovšem k jejich škodě. Oni tak v podstatě nepřijdou do styku se zarezlým šroubem nebo servaným závitem,“ říkají nymburští učni.

Závěr pobytu už byl opravdu v takovém družebním duchu. Večer před odjezdem ukazovali naši studenti, co je soutěž v pivní štafetě. „Nenašli půllitry, tak jsme soutěžili s třetinkami jako šestičlenná družstva proti sobě. Vysvětlovali jsme jim, že když jeden dopije, ťukne si s druhým a tak to pokračuje. V přímé soutěži jsme je porazili o více než 10 vteřin,“ chlubí se učni.

Pobyt se uskutečnil v rámci evropského projektu Automobilová diagnostika od 16. do 22. května. Nymburské učiliště je první školou v kraji, kde se takový projekt uskutečnil. Na podzim na oplátku zavítají němečtí učni do Nymburka.