„Byl to člověk, který celý projekt pomáhal rozjet. Proto chceme toto smutné výročí uctít jízdou na kole a plavbou na parníku,“ řekl Zuska.

Akce se uskuteční příští víkend, konkrétně v sobotu 12. června. „Z Nymburka vyrazíme na kolách do Libice kolem deváté ráno. Podíváme se na Slavníkovské hradiště, pak se přesuneme na soutok. Zpátky pak pojedeme parníkem,“ vysvětlil trasu lékař nymburské záchranky Petr Pěnička. Na akci dorazí další kolegové ze Středočeské záchranky. „Právě už kolega Vondráček podobné výlety na parníku ve své době pořádal. Při naší práci je fajn se takovým způsobem odreagovat,“ říká Zuska.

Tehdy šestačtyřicetiletý Miroslav Vondráček zemřel při převozu pacienta v sanitce při nehodě. Ta se stala na silnici mezi Nymburkem a Kostomlaty. Na rovném úseku došlo ke střetu liazky se sanitkou. Nehodu nepřežil ani převážený těžce zraněný cyklista. Zraněni byli také zdravotní sestra a řidič sanitky. Za nehodu byl zodpovědný osmatřicetiletý šofér liazky, který dostal trest 14 měsíců a 4 roky zákaz řízení aut.

U místa nehody je křížek, ke kterému každoročně záchranáři nosí symbolicky věneček a květiny a rozezní se siréna sanitky.