Bude mít nymburský region po předčasných volbách své zástupce 
v Poslanecké sněmovně?

To se dá odhadnout při pohledu na kandidátky jednotlivých stran ve Středočeském kraji. A upřímně: nejpravděpodobněji to dopadne tak, že stejně jako v současném volebním období bude mít Nymbursko v dolní komoře parlamentu jen jednoho zástupce.

Tím nynějším je poslanec za ODS Miroslav Jeník, který však na kandidátce pro říjnové volby není. Naopak téměř jistou účast ve sněmovně má třetí muž kandidátky ČSSD, náměstek hejtmana a starosta Nymburka Miloš Petera.

„Mojí prioritou je rozhodně životní prostředí. Budu se snažit prosadit například splavnění Labe. Z hlediska životního prostředí budu usilovat o ochranu vojenského újezdu v Brdech. Řešit chci pochopitelně i stav komunikací v našem kraji. Moje témata jsou tedy hlavně životní prostředí, zemědělství a ekonomika. Právě v těchto oblastech chci a mohu obyvatelům kraje pomoci," mluví konkrétně Petera, který své šance na zvolení vidí v růžových barvách. „Šanci dostat se do parlamentu mám, utvrzují mě v tom i předvolební průzkumy. Pochopitelně doufám, že ČSSD vyhraje, čemuž chci co nejvíce pomoci," je si jistý nymburský starosta.

A jak by v případě zvolení skloubil všechny své dosavadní funkce starosty, náměstka hejtmana, ředitele Vodovodů a kanalizací? „Vnitřní kodex ČSSD určuje, které funkce jsou neslučitelné. Jedná se například o funkci poslance a náměstka hejtmana. Pokud budu zvolen, pochopitelně vyřeším situaci co nejrychleji," rozhodně říká Miloš Petera.

Za sociální demokraty kandiduje ještě Jan Vosecký 
z Přerova nad Labem a Jaromír Novák z Poděbrad.
TOP 09, která v předvolebních preferencích zatím vede v pravici, má na své středočeské kandidátce dva zástupce z Nymburska. Na 14. místě je místostarostka Milovic Marcela Říhová a na 32. místě učitel z Nymburka MarekVelechovský. Samozřejmě větší šanci má právě Říhová, ovšem pouze tehdy, když lidé nebudou volit stranu jako celek, ale dají preferenční hlasy. Pokud by se do sněmovny dostala, místostarostovské křeslo by podle svých slov přenechala někomu jinému. „Nikdy jsem nebyla sběratelkou funkcí. Pokud chcete pracovat opravdu zodpovědně, nemůžete mít dvě tak významné funkce," uvedla Říhová, kterou prý rodina v podobě manžela a téměř dospělého syna maximálně podporuje.

Občanská demokratická strana má na své středočeské kandidátce tři zástupce: na 10. místě starostku Sadské Cecílii Pajkrtovou. „Samozřejmě záleží na voličích, ale moje šance nevidím jako úplně ztracené. Byla by to pro mě příležitost také udělat něco pro Nymbursko," řekla Pajkrtová. A zůstala by i jako poslankyně současně starostkou v Sadské? „To budu řešit, až budu skutečně zvolena. V současné době se cítím být zodpovědná hlavně za Lhoteckou cyklostezku, kterou jsme rozjeli. Komunální volby se konají příští rok a to je nejzazší termín pro mé další kroky ohledně případného řešení souběhu těchto funkcí," uvedla Pajkrtová.

Dalším starostou z Nymburska na kandidátce ODS je na 17. místě šéf lyské radnice Jiří Havelka. Otázka, zda by se v případě zvolení do sněmovny vzdal funkce prvního muže v Lysé, jej trochu překvapila. „Takto jsem vůbec neuvažoval. Za současné konstelace je mé zvolení velmi nepravděpodobné. Já svoji účast na kandidátce vnímám jako podporu své strany ve volbách. Navíc, 
i kdybych byl zvolen, do komunálních voleb zbývá několik měsíců a po tu dobu bych starostou zůstal," uvedl Havelka.

Dalším člověkem, který má velkou šanci se dostat do parlamentu, je krajský a milovický zastupitel v jedné osobě Zdeněk Milata za KSČM. Komunisté v poslední době podle předvolebních průzkumů posilují. Milata je na krajské kandidátce komunistů na 
6. místě a má velkou šanci se do nejvyšší politiky dostat. Ale jak sám říká, je realista a počká si až na konečné výsledky. „Ale do předvolební kampaně se aktivně zapojuji. Pokud bych se do parlamentu dostal, byla by to pro mne nová zkušenost. Jsem obecně proti kumulaci funkcí, takže bych určitě v komunálních volbách nekandidoval a na kraji bych zřejmě přenechal funkci někomu dalšímu," má jasno Milata. Proti ostatním má výhodu v tom, že ještě nemá rodinu. „Politika a vztahy jdou těžko k sobě. Mnoho politiků je poznamenaných a jejich vztahy tím velmi trpí. Ale rodinu samozřejmě jednou chci. To ovšem v této chvíli není aktuální," řekl Zdeněk Milata.

Z 16. místa kandiduje za ČSSD Přerovák Jan Vosecký. „Mou jedinou možností, jak se dostat do parlamentu, je, že mě lidé zakroužkují a tím mě posunou dopředu. Tyto volby přišly dost rychle, budu svým potenciálním voličům k dispozici na mítincích v Nymburce, Poděbradech a Lysé. Chci jim sdělit, že nejsem žádný úředník, ale umím pracovat a práce je za mnou vidět. Chci to prostě zkusit, nehodlám jenom plkat u piva, tak se nic nestane," tvrdí Vosecký, který vede firmu, jež se zabývá připojováním na internet.

Strana zelených má na Nymbursku hned čtyři kandidáty do sněmovny. Klára Jirásková z Poděbrad kandiduje ze 14. místa. „Jako zelení samozřejmě doufáme a věříme, že šance na návrat do parlamentu tady je, zejména v situaci, kdy mnoho lidí skutečně neví, koho vůbec volit. Osobně si nemyslím, že bych na svém místě kandidátky měla v těchto volbách velkou šanci. Pokud by se tak stalo, rodina by mi byla oporou, protože mé práci fandí i na úrovní městského zastupitelstva," hodnotí Jirásková.

Dalšími zelenými kandidáty jsou Vladimír Vedral z Milovic (11. místo), Jan Jirka 
z Přední Lhoty (25. místo) a Milovičák Zdeněk Jobánek (30. místo).

Před parlamentními volbami předskakují volby studentské, které se letos konají 2. a 3. října. V těch pravidelně bodují i Piráti, tedy Pirátská strana. Pokud by výrazněji zabodovala i v parlamentních volbách, asi by se voliči z Nymburska zlobit nemohli. Mezi prvními třinácti na středočeské kandidátce Pirátů je hned pět kandidátů z Nymburska! Nejvýše, na druhém místě, Martin Shánil ze Sadské. Šestapadesátiletý programátor, nyní v invalidním důchodu. Jak on vidí své šance zasednout do poslanecké lavice? „Já myslím, že by byl úspěch dostat se ke čtyřem procentům. Ačkoliv stát se může cokoliv, lidé jsou v současné době z politiky dost rozladění. Dost bude záležet na naší kampani," uvedl Shánil.

Kromě něj kandidují za Piráty na 4. místě Daniel Prim 
z Poděbrad, na 10. Lucie Sejkorová ze Sadské, na 11. Petr Malínský z Poděbrad a na 13. Petra Němečková ze Sadské.

MIROSLAV S. JILEMNICKÝ, MILENA JÍNOVÁ, LUKÁŠ TREJBAL