Jako jediní jsme získali výsledky studentských voleb, které se konaly na konci dubna na nymburském gymnáziu. Podle předpokladů by pravice rozdrtila levici napadrť, sociální demokraté by se ani nedostali do parlamentu.

Výsledky voleb na nymburském gymnáziu se zatím neobjevily ani na internetu, nám se je však podařilo získat od předsedy volební komise Jakuba Šichty. Poté, co společnost Člověk v tísni zveřejnila celkové výsledky, už nejsou žádným tajemstvím.

A koho by si zhruba polovina studentů nymburského gymnázia, která se zúčastnila Studentských voleb, přála mít v parlamentu? Drtivým způsobem zvítězila strana TOP 09, která získala 48 procent hlasů. „To, že vyhraje pravice, jsme předpokládali. Ale že právě TOPka bude mít takovou převahu, to je do jisté míry překvapení,“ řekl k výsledkům Šichta.

Ředitel školy Jiří Kuhn nechtěl výsledky voleb komentovat s tím, že je ani nezná. „Já je skutečně neznám, má je pouze zástupce studentů. To, jestli je zveřejní, je v jeho kompetenci, já mu to nebudu ani zakazovat, ani doporučovat,“ řekl Kuhn.

Už dříve se však vedení školy vyjádřilo k samotnému konání Studentských voleb, které právě ve své škole umožnili a odmítli tak kritiku hejtmana Davida Ratha, který ostře vystupoval proti jejich konání. Podle jeho názoru existovala možnost, že by porušovaly školský zákon.

Studenti však jednoznačně volby přivítali. „Porušení zákona je nesmysl, žádná politická agitace ve škole se nekonala. Jen se bojí výsledků,“ uvedla jedna ze studentek na adresu hejtmana.

Ny nymburském gamnáziu se Studentských voleb zúčastnilo 66 procent „voličů“. Výsledky voleb měly být původně zveřejněny ihned po jejich skončení. Na nátlak sociálnědemokratických hejtmanů nakonec organizátor voleb, společnost Člověk v tísni za podpory evropských fondů, přistoupil na zveřejnění až po řádných květnových volbách. Nakonec ale před pár dny vystoupil předseda ČSSD Jiří Paroubek s výzvou ke zveřejnění výsledků. Mělo se ukázat, že studenti volili i jejich stranu.

Člověk v tísni nakonec výsledky zveřejnil v pátek na svých internetových stránkách. Neobsahují však výsledky za jednotlivé školy, ale jsou celkové, rozdělené podle krajů a podle typů středních škol.

Celkové výsledky potvrzují vítězství pravice: strana TOP 09 vedená knížetem Karlem Schwarzenbergem by zvítězila se 27 procenty, o devět procent méně by získala ODS. Třetí skončily Věci veřejné s 12 procenty. ČSSD by se přehoupla přes 5 procent.

Voleb se zúčastnilo 135 škol, odevzdáno bylo 20 233 platných hlasovacích lístků. Volební účast byla 51,1 procenta studentských voličů.