Velkoobchod Jas v Nymburce prodává podnikatelům nadále tvrdý alkohol i nad 20% obsahu alkoholu. Podle jeho manažera Josefa Švarce to výklad prohibičního opatření umožňuje.

Naopak František Formánek, šéf velkoobchodu Faldo v Bobnicích, tento alkohol stáhl ze skladů a neprodává jej. Tvrdí, že v opačném případě by celé opatření ministerstva zdravotnictví postrádalo smysl.

Kdo z nich má pravdu? To zatím zřejmě nikdo netuší.

Švarc pokračování prodeje tvrdého alkoholu, ač je v těchto dnech podle jeho slov odbyt minimální, vysvětluje tím, že on není prodejcem konečnému spotřebiteli. „Já to majiteli či provozovateli restaurace prodat mohu, to mi dané opatření umožňuje. Samotní restauratéři jej pak ale už nesmí prodat v současné době dál," vysvětluje svůj postoj Švarc. Odbyt tvrdého alkoholu z jeho velkoskladu, kde jsou nadále tyto lahve běžně vystavené, je však nyní malý, a to z prostého důvodu. „Provozovatelé restaurací vědí, že to nyní neprodají, proto ve většině případů nyní nenakupují. Zůstávaly by jim v tom ležet peníze," říká Švarc.

Kdo tedy tvrdý alkohol nakupuje? „Řeknu to na rovinu: jsou to někteří provozovatelé podniků, které prohibiční nařízení zkrátka nedodržují," uvedl manažer Jasu.

Právě podobných důsledků se obává František Formánek z Falda. „My jsme sice velkosklad, ale zároveň prodáváme i lidem z ulice. Jezdí sem zákazníci, kteří si chtějí nakoupit například na svatbu. 
A to už jsou koncoví zákazníci. Navíc jsme si nechali udělat právní rozbor a samotní právníci si celou věcí nejsou příliš jistí, výklad toho opatření je sporný. Proto jsme všechen alkohol s 20 a více procenty stáhli z regálů a neprodáváme ho nikomu. A také si myslím, že případným prodejem podnikatelům by celé opatření postrádalo smysl," řekl Formánek.

Žádnou radost z toho ovšem nemají. Podle Formánka má velkosklad denně oproti běžným prodejům ztrátu 30 až 40 tisíc korun. „A navíc provozujeme třináct obchodů s potravinami, jeden stánek 
a Country salon. To je dalších více než 15 tisíc denní ztráta," stěžuje si majitel Falda.

Hit: Rumové pralinky

V Jasu si však zákazníci našli nový hit. Český národ tak opět prokazuje svoji vynalézavost 
a částečně snad i smysl pro humor. „Dlouhou dobu jsme tu měli zásoby lahví Rumové pralinky. Tento likér má 
18 procent. No a tak hospodští kupují Rumové pralinky. Zákazníci už přišli na to, že když si chtějí dát například grog, tak si holt nechají dát do nápoje místo jednoho panáka rumu dva panáky rumových pralinek a vyjde to nastejno," říká Švarc, který do nedávna prakticky neprodejné zboží už na skladě téměř nemá. Inu, české hlavičky…

Nové kolky

Podle nejčerstvějších informací vláda schválila výrobu nových kolků. Jejich používání by mělo zamezit šíření závadného alkoholu. Jenže podle zaměstnankyně bobnického velkoskladu není jasné, co bude se stávajícími zásobami. „Já nevím, jestli je budeme muset vylít. Protože volat laboratoře, aby je překontrolovali, to asi není reálné. Ale především v tom máme také peníze," říká zaměstnankyně Falda.

Podle dostupných zpráv už padla také naděje, že škodlivý metylalkohol se vyskytuje pouze v levnějších typech alkoholu, případně slivovicích. Údajně už byl objeven i v lahvi whiskey. „A to určitě zbrzdí ukončení prohibice alespoň 
u některých druhů alkoholu," je přesvědčen Formánek.