Chřipka, na kterou se umírá. Tak charakterizoval včelí mor dlouholetý včelař a šéf okresního svazu včelařů Josef Lounek. Zatím nejtěžší ránu uštědřila choroba osmasedmdesátiletému včelaři z Křince. Pod dohledem hasičů, zástupců obce a veterináře byl celý jeho chov do poslední včely i s úly spálen. Jinak se prý šíření včelího moru prakticky zabránit nedá.

Nemoc se na Nymbursku naposledy objevila v šedesátých letech minulého století. „Vzpomínám si, že to bylo v Seleticích. Spory nemoci, které se objeví v plodech včel, mohou být ještě z té doby. Údajně vydrží až 100 let,“ říká Lounek.

Nedosti však na jednom čerstvém případu z Křince. V rámci vyšetření v ochranném pásmu v okruhu pěti kilometrů byla zaznamenána i další ložiska. Tam však zatím není jasné, zda se nemoc projeví aktivně. „Na výsledky vyšetření z Dymokur a Rožďalovic se ještě čeká. Nemusí tedy nutně dopadnout jako chov v Křinci,“ vysvětluje zkušený včelař.

Proti včelímu moru je obrana, či prevence v podstatě nemožná. To potvrzují i veterináři. „Prevence proti včelímu moru neexistuje. V našem případě se mohly spory udržet právě od posledního výskytu například v rojích divokých včel. Zahraniční pokusy léčit nemoc pomocí antibiotik nepraktikujeme, protože následně med považujeme za nevhodný ke konzumaci,“ říká poděbradský veterinář, který si nepřál být jmenován.

A tak zatímco loni se včelaři mohli uvztekat kvůli varoáze, letos napadá včelstva jiná nemoc. Objevila se v posledních týdnech nejen na Nymbursku. „V celé republice je 150 ohnisek. Už i televizí proběhly šoty z Pardubicka a Chrudimska,“ říká smutně Lounek.

Máme se tedy letos bát nedostatku medu? To je zatím podle včelaře předčasná otázka. Pravdou je, že teplý a suchý duben, kdy rozkvetlo všechno najednou a včely zkrátka a jednoduše nestíhaly, nahrává mírné skepsi. „Ještě nás čekají některé technické plodiny, například slunečnice. Na těch by se situace mohla vylepšit. Uvidíme,“ krčí rameny včelař.

A co bude s nešťastným důchodcem z Křince, který kvůli moru přišel o dvacet úlů, osm včelstev s řádově sta tisíci kusy včel? Dostane finanční náhradu od státu i z včelařského fondu. „To jsou peníze na to, aby mohl alespoň částečně začít od začátku znova. Otázkou zůstává, zda s ním celá situace neotřásla natolik, že by se mu znova do toho nechtělo,“ přemítá Lounek.

O tom, zda podobně nedopadnou včelaři z Dymokur a Rožďalovic, se rozhodne v následnujících týdnech.