Klasická volební urna, státní vlajka, hlasovací lístky.

Rekvizity jsou stejné jako při klasických volbách. Jen voliči jsou mladší, nekroužkují vybrané jedince a výsledky voleb jsou „jen" jistou formou sociologického průzkumu. Řeč je o Studentských volbách, které už potřetí vyhlásila společnost Člověk v tísni a které se budou konat na přihlášených středních školách 2. a 3. října.

Pakliže při prvních Studentských volbách v roce 2010 se do projektu ze škol našeho regionu přihlásilo jen Gymnázium v Nymburce, v roce 2012 to byly tři školy a do nadcházejících voleb se za Nymbursko přihlásilo už šest středních škol.

Poprvé se Studentských voleb zúčastní Hotelová škola v Poděbradech. Co si od účasti v projektu slibuje ředitelka školy Jana Podoláková?

„My už jsme si u nás v prosinci vyzkoušeli Studentské prezidentské volby a máme dobrou zkušenost. Je to jeden ze způsobů, jak přivést mladé lidi k zájmu o dění kolem sebe 
a přemýšlet o něm," vysvětlila Podoláková.

A jak vnímají Studentské volby samotní „voliči", tedy studenti? Část z nich to bere smrtelně vážně a volí jakoby „naostro". „Můj otec je politicky činný 
a já se o dění také zajímám. Už se těším, až budu moci ke skutečným volbám," řekl před studentskou volební urnou při loňských volbách jeden ze studentů nymburského gymnázia.

Další část to bere jako regulérní možnost protestu svého věku. Proto také výrazného úspěchu dosahuje Pirátská strana.

Politolog Zdeněk Zbořil se na projekt Studentských voleb, respektive na jejich výsledky, dívá dost skepticky. „Ptát se na politiku takovýchto lidí, kteří mají zázemí v rodině, kam si přijdou pro kapesné a mají úplně jiné zájmy, to prostě nemá význam a je to sociologická chlebařina. Až dospějí, budou mít jinou, tedy svou rodinu, začnou platit daně, budou svět vidět úplně jinak," řekl Nymburskému deníku po loňských Studentských volbách politolog Zdeněk Zbořil.

Naopak organizátoři ze společnosti Člověk v tísni vidí podobně jako ředitelka Podoláková smysl v probouzení zájmu o věci veřejné u mladé generace. S následným větším procentem prvovoličů v řádných volbách. „V rámci Studentských voleb se mladí lidé seznamují se základními prvky demokracie a volebním systémem," říká mluvčí projektu Bohumila Beranová 
z programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni.

„Studentské volby podporují aktivní účast mladých lidí na občanské společnosti 
a přispívají k výchově demokraticky smýšlejících a odpovědných občanů", doplnil Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách.

ŠKOLY, KTERÉ SE NA NYMBURSKU ZÚČASTNÍ STUDENTSKÝCH VOLEB

EKO Gymnázium a Střední odborná škola Multimediálních studií Poděbrady
Hotelová škola, Vyšší odborná škola hotelnictví a turismu a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky
Gymnázium Nymburk
Střední zemědělská škola a Střední odborná škola Poděbrady
Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Nymburk
Střední škola oděvního a grafického designu Lysá nad Labem