Stávka především železničářů ovlivní chod vyučování především na středních školách.

Studenti a žáci dopravující se vlakem, asi do škol nedorazí a ředitelé proto radí učitelům, aby nepřistupovali v době výuky k zásadním bodům a nechystali prověrky.

Podobnou strategii na stávkový den zvolilo vedení nymburského gymnázia i střední odborné školy a středního odborného učiliště. Zatím k radikálním krokům nepřistupují a během rána se zachovají operativně.

Ředitel nymburského gymnázia Jiří Kuhn však jistá omezení připustil. „Nedostanou se do školy dvě kantorky dojíždějící z Hradce Králové, které si vzaly náhradní volno. Jak to bude se žáky, to uvidíme. Každopádně pro zítřek jsme zrušili písemky a testy,“ řekl ředitel Kuhn.

Zástupce ředitele střední odborné školy a středního odborného učiliště Jiří Ševčík konstatoval, že také čekají, kolik dorazí žáků. „Zařídíme se podle situace, ale zatím žádná mimořádná opatření nechystáme. Pouze doporučíme učitelům, aby byli při výuce tolerantnější,“ uvedl Ševčík.

Do Prahy se nedostanu

Komplikace přinesla stávka dopraváků také studentům, kteří dojíždí z Nymburska například do Prahy.

Problém, jak se dostat do školy se závěrečnou prací na Vyšší odborné škole Hellichova, řešila Lucie z Nymburka. „Zrovna ve čtvrtek, kdy je stávka a v Praze se nehne kolo, mám jet odevzdat důležitou práci a získat zápočet. Ostatní studenti jsou z Prahy a tak se nějak dopraví sami. Já jsem musela veškerou svou závěrečnou prezentaci stihnout do středy, protože ve čtvrtek se nedostanu,“ lamentovala Lucie, která si ještě přivydělává v call centru. „Už i tam vznikly problémy, protože hodně lidí dostávalo volno v pondělí, na kdy byla poprvé stávka vyhlášena,“ dodala studentka reklamní fotografie.

Nepojede se jen na kolejích

Podle informací Nymburského deníku dnes doprava v našem regionu bude fungovat standardně a nepříjemnosti pocítí jen cestujcící vlakem.
Ty budou zřejmě stát po celý den a pokud by se odpoledne některé spoje rozjely, budou mít obrovskou ztrátu a situace by byla chaotická.
Naopak klid předpokládají autobusoví dopravci na Nymbursku. „Do stávky se nezapojíme, pojedou všechny spoje, jak mají,“ řekl už před stávkou ohlášenou na pondělí generální ředitel ČSAP Alois Koutek.

Už včera jsme informovali o tom, že omezena by neměla být ani městská hromadná doprava v Nymburce. „Podle náměstka osobní dopravy Martina Pípala se zaměstnanci OAD Kolín stávky naplánované na 16. června nezúčastní a provoz linek SID i MHD Nymburk zajistí v plném rozsahu,“ uvedla mluvčí úřadu Markéta Tomčíková.

Podle jejích slov nemá radnice ani informace o případných blokádách silnic či přístupových cest do Nymburka.

Zpravodajství a informace o tom, jak stávka probíhala, se dočtete v zítřejším vydání Nymburského deníku.

MIROSLAV S. JILEMNICKÝ, LUKÁŠ TREJBAL