Čtyři roky natvrdo, zaplacení desetitisícových škod, zákaz řízení na 5 let, zákaz pobytu na Nymbursku na 3 roky. To je trest, který soudce Václav Krejčík včera vynesl nad sedmatřicetiletým M. L.


Ten měl na začátku roku na odpočívadle u pumpy OMV u dálnice D11 poblíž Pískové Lhoty najíždět na celníka, který mu chtěl zkontrolovat dálniční známku. Celník nakonec musel použít pistoli a nebezpečnému BMW prostřelit gumy.

Obžalovaný se prostřednictvím obhájce Františka Váchy snažil celou věc vysvětlit jinak. „V autě podřimoval. Když viděl celníka a zbraň, lekl se a jednal v afektu, což je pochopitelné,“ řekl Vácha v závěrečné řeči.

Naopak výpovědi svědků incidentu i samotných celníků hovoří o nebezpečném nájezdu na jednoho z nich, který si uskočením zachránil zdraví a možná i život. „Nebýt namrzlá vozovka a kola se neprotáčela, dneska bych tu nebyl,“ vypověděl jeden z celníků.

Muž byl odsouzen za útok na veřejného činitele a poškození cizí věci. Ačkoliv státní zástupkyně navrhovala trest zhruba v polovině maximální sazby, která činí 5 let, soudce uložil trest těsně pod horní hranicí. „Považuji za prokázané, že muž na celníka úmyslně najížděl. Je to společensky velmi nebezpečené jednání a za léta své soudcovské praxe jsem se s něčím podobným ještě nesetkal,“ uvedl soudce Krejčík v odůvodnění rozsudku.

Obhájce se odvolal, státní zástupkyně se nevyjádřila.