V těchto dnech probíhají ve většině měst na Nymbursku zápisy do mateřských škol. Řada rodičů ale odchází zklamaných, protože z kapacitních důvodů je školky přijmout nemohou.

Asi nejkritičtější je situace v rychle se rozrůstajících Milovicích. „V mateřské škole Sluníčko už zápis proběhl a kolem 70 dětí nebylo přijato. V mateřské škole U Broučků zápis proběhne 21. dubna, ale očekáváme, že řadu dětí nebudeme moci kvůli kapacitě přijmout,“ řekla místostarostka Miroslava Dlouhá.

Relativně lépe jsou na tom v sousední Lysé, kde odmítali maminky, které jsou na mateřské se sourozenci, a rodiče, kteří nežijí přímo v Lysé. „Pouze jsme vyčlenili 6 míst pro děti ze Staré Lysé a 50 nových míst pojme nová školka,“ uvedla vedoucí odboru školství Věra Bodnárová. Celkem přišlo 187 žádostí, z nichž odmítnuto bylo 40 dětí mladších tří let a 18 kvůli tomu, že nebydlí přímo v Lysé. „Je potřeba umístit 129 dětí a stávající kapacita školek je 75 míst. Padesát nových míst tedy postačí,“ je přesvědčen starosta Jiří Havelka.

V Nymburce, kde je v provozu šest mateřských škol, mají zápisy už za sebou. „Přijali jsme 126 dětí, 96 jsme museli odmítnout. Mezi přijatými dětmi je 73 přímo z Nymburka, 23 z okolních obcí,“ uvedl vedoucí odboru školství Jiří Černý.

V Poděbradech zápisy do školek čekají poslední týden v dubnu. „Nabízíme 135 volných míst v celkem sedmi školkách. Už podle naznačeného zájmu ale očekáváme převis, některé budeme muset zřejmě odmítnout,“ říká ředitelka poděbradských mateřských škol Marie Taussigová.

Odmítnout rodiče, které nejsou přímo z Městce, budou muset zřejmě i v místní mateřské škole. „Čekáme ještě, jak dopadnou zápisy do škol. Vrátí se nám někteří odmítnutí předškoláci. K dispozici máme zhruba 30 volných míst,“ uvedla ředitelka městecké školky Petra Nemešová.

Přesná čísla zatím nemají k dispozici v Sadské, kde do konce dubna zápisy probíhají