Na 455 dětí pojmou mateřské školy v Nymburce. A přesto jejich kapacita nestačí. A to i přesto, že v loňském roce Nymburk otevřel pavilon školky U pejska a kočičky na sídlišti. V současné době se každý rok nedostane na zhruba 20 až 30 uchazečů. „A podobné to bude nejspíš i tento rok,“ podotkl vedoucí odboru školství a kultury nymburské radnice Jiří Černý. Nymburská radnice teď proto hledá řešení, kam předškoláky umístit. Tím by mohla být rekonstrukce jednoho z pavilonů základní školy R.A.F. na sídlišti.

Vše je zatím jen ve stádiu záměru. S financemi však město počítá už v rozpočtu na tento rok. Jednat by se mělo o pavilon, kde v přízemí sídlí mateřské centrum Svítání. Mateřská školka by mohla vzniknout v prvním a druhém patře. „Rádi bychom do nového pavilonu přestěhovali i děti z mateřské školy Adélka, která má objekt v ulici Brigádnická v pronájmu,“ řekl místostarosta Miloš Petera.

V pavilonu, ze kterého chce Nymburk udělat mateřskou školu, by vznikly čtyři třídy. Nové prostory by měly pojmout jak děti z Adélky, tak i nové uchazeče o umístění v mateřské škole. Kapacita nymburských školek by se tak zvedla o 50 míst. „Rádi bychom zrekonstruovaný pavilon otevřeli ještě v letošním roce,“ dodal Černý.

Problém s nedostatkem volných míst ve školkách řešily i sousední Poděbrady. Mateřinku v Proftově ulici už město nechalo zrekonstruovat. A v plánu je stavba úplně nové školky v Kluku. Stát by měla poblíž té současné ve Vřesové ulici. „Vybraná firma ji postaví na zahradě a potom zbourá tu starou. Hrubý odhad nákladů je 12 milionů korun a měla by být dokončena do konce roku 2009,“ řekla už dříve místostarostka Jiřina Soukupová.