Igelitové pytle plné odpadu evidentně z nějaké restaurace, víko od pračky, plechovky od velkého krmení pro psy, kusy počítače, mraky pet lahví. Obrázek zkázy, který je v těchto dnech k vidění na kraji lesíka u nymburského letiště.

Přilehlé pozemky patří Obecnímu úřadu v Kovanicích. Starosta Jaroslav Král nijak netají, že je z celé situace zoufalý. Není to totiž poprvé, kdy se jinak malebný kout přírody změnil v odpudivou skládku. „Před pár dny jsme vyčistili prostor u nedalekého jezírka. Teď zase sem navezl někdo tohle. Okamžitě jsme alespoň nechali zavézt přístupovou cestu od silnice, takže teď se na cestu už auto nedostane. Ale stejně těžko říct, jak to řešit,“ krčí rameny starosta.

Situaci s černými skládkami má na starosti odbor životního prostředí na nymburské radnici. Jenže také on musí od někoho získat podnět, aby mohl zahájit šetření. A i tak je pravděpodobnost dopadení pachatele relativně nízká. „To by ho skutečně někdo musel chytit za ruku nebo alespoň vidět,“ říká úřednice, která si nepřála být jmenována.

Podle jejích slov však postihy pro případné bordeláře nejsou zanedbatelné. „V případě, že se jedná o fyzickou osobu, podle zákona o přestupcích může dostat pokutu do výše 10 tisíc korun. Pokud by se jednalo o firmu, podle zákona o odpadech hrozí firmě postih až do výše 1 milion korun,“ uvádí úřednice.

Jenže jak už bylo jednou řečeno, kde není žalobce nemůže být ani soudce. A s tím žalobcem je právě problém. Viz příklad jednoho z obyvatel Kovanic. „Viděl jsem, jak tam už před delší dobou nějací lidé něco sypou. Sledoval jsem je pak až domů. Zamířili k domu, kde bydlí pouze Romové. Nezlobte se, ale na to nemám, abych se s nimi přímo konfrontoval,“ uvedl Kovaničák.

Jak v podobných případech postupovat? Radí úřednice z odboru životního prostředí. „V každém případě zavolat policii nebo nás, případně obě instituce.“
V krajním případě by skutečně šlo o trestný čin. „Pokud by se jednalo o výrazné, či nevratné poškození přírody,“ potvrdila policejní mluvčí Zuzana Tuzarová.

Ochránci přírody však mají jasno. Chyba je zkrátka v povaze a výchově některých lidí. „Je až neuvěřitelné, jaký si dokážeme kolem sebe udělat nepořádek. Vždyť v tom přeci všichni žijeme. Netvrdím, že všichni lidé jsou lhostejní, ale části společnosti je to prostě asi nevysvětlitelné,“ povzdechl si správce nedalekých lesů v Sadské Pavel Kolář.

Další ochránci přírody jeho slova jen potvrzují. A používají přitom ještě peprnější slovník.