Kněz Jaroslav Krajl rozhodně na první pohled nevypadá na 41 let. Působí mladším dojmem. Při vyprávění se usmívá a zužuje oči za obroučkami brýlí. Je patrné, že o tom, co říká, zároveň přemýšlí.

V Nymburce působí relativně krátkou dobu, konkrétně od loňského září. Ptali jsme se ho na to, jak si v novém působišti zvyká, ale také jaké má soukromé plány nebo jak fandí hokeji.

Pane Krajle, jak jste se vlastně 
v Nymburce ocitl?
Předtím, než jsem přišel, působil jsem deset let 
v Praze Kunraticích jednak ve farnosti a jednak je tam také Arcidiecézní centrum pro mládež. Je to dům, kam míří mladí katolíci z celé pražské arcidiecéze. Jinak úplně původem jsem z Prahy Vinoře.

Tedy jste rodilý Pražák.
Tak on je to takový okraj Prahy. Ale narodil jsem se 
v porodnici v Brandýse nad Labem.

Než jste přišel do Nymburka, už jste v našem městě předtím někdy byl? Nebo jste o něm něco věděl?
Už jsem tady byl v dřívější době, když tady na faře byl páter Miloslav Kněz. Několikrát jsem ho tady navštívil. A jednou jsme tu také měli ministrantský tábor. Takže už jsem tady asi 14 dní strávil předtím.

Prošel jste se už po Nymburce. Máte nějaké místo, kam rád zajdete?P
Tak v Nymburce se mi celkem líbí. A když mám někam zajít, tak asi nejradši podél Labe.

Je nějaké místo v Nymburce 
a okolí, které se vám vyloženě nelíbí?
Tak abych jmenoval vyloženě jedno místo, to asi ne. Člověk registruje, že některé úseky s baráky jsou opravdu úžasné, ale mezitím je občas taková zástavba, která se mi úplně zase nelíbí.

A jak se vám líbí kostel svatého Jiljí?
Jo tak kostel tady máte pěknej (smích).

Když jsem pátral na webu po vašich aktivitách, narazil jsem na web, kde máte přezdívku Náčelník a působí to na mne, že to má cosi společného se skauty.
Ne, ve skautu aktivní nejsem, ale je pravda, že jako kněz už jsem několik skautských táborů navštívil. Toho Náčelníka jste našel na stránkách signal.cz, která vznikla 
v rámci křesťanské mládeže jako určitá možnost komunikace, a shromažďovaly se tam pozvánky na různé akce. Zrovna v určité době mě spolupracovníci ve zmíněném centru pro mládež oslovovali Náčelník a z toho to vzniklo. Ale já zase nejsem člověk, který by se příliš pohyboval na sociálních sítích. I tak odpovídám na maily, na telefony 
a to už docela stačí.

V dotazníku na této stránce jste uvedl, že váš oblíbený film je Život je krásný od Roberta Benigniho. A také jste uvedl, že byste chtěl napsat filmový scénář. O čem by ten film byl?
Já nevím, jestli k tomu někdy dojde. (smích) Ten film by měl být víceméně o životě kněze, protože mám pocit, že drtivá většina filmů, ve kterých se kněz nějak mihne, tak tam vystupuje jako chudák nebo má nějaké problémy. Zkrátka mi přijde, že je to vždycky nějak mimo. Asi nejlepší roli měl kněz ve filmu Je třeba zabít Sekala.

Ten váš film by byl autobiografický?
Do jisté míry ano, ale ne úplně. Ale myslím si, že podat tuhle problematiku zevnitř by mohlo být zajímavé i pro lidi, kteří nejsou věřící.

A je to opravdu jenom sen nebo máte třeba nějaké známé, kteří se kolem filmu pohybují?
Tak nějaké známé kolem filmu mám. Ale zatím je to opravdu jen sen.

Také jste někde řekl, že se máte docela dobře. To stále platí?
Ano, to stále platí.

Když se vrátíme k víře, kdy jste na sobě poznal, že jste opravdu věřící? Pokud se to vůbec dá takto formulovat.
Já jsem vyrůstal ve věřící rodině. Můj táta v době, kdy jsem začal brát rozum, tak někdy kolem sedmi let, začal aktivně praktikovat víru. To byl jeden takový předpoklad. To, kdy k tomu člověk tak nějak dospěl, to se asi opravdu dá říci dost těžko. Jsou momenty, kdy člověk jednak rozumově některé věci poznává a jednak okamžiky, kdy sám pocítí, že Pánbůh opravdu působí. Ty nejsilnější okamžiky jsou ty vnitřní. Ta nejsilnější věc není to, že člověk se za něco pomodlí a ono se to stane. Protože člověk se občas za něco pomodlí a ono se stane něco úplně jiného. Bůh zkrátka sám ví, co je pro nás nejlepší. Je to určitě taková vnitřní zkušenost. A později i rozumově k tomu člověk dospěje. Já jsem byl třeba rok na Matematicko-fyzikální fakultě, zvláště matematika mě zaujala. A člověk když o určitých věcech přemýšlí, tak to také může víru posílit.

Byl někdy nějaký moment, ovlivněný ať zvenčí nebo vašimi vnitřními pocity, kdy jste zapochyboval o víře? Nebo o Bohu?
O Boží existenci jsem alespoň zatím ve svém životě nikdy nepochyboval. Zažil jsem poměrně zvláštní období, kdy jsem zapochyboval, jestli mě má Pánbůh rád. To jsem prožil už jako kněz, jako kaplan ve Vlašimi. Ale nemyslím si, že by to bylo ovlivněno tím, že mi něco krachlo nebo že mi někdo vynadal. Naopak bych řekl, že když jsem cítil třeba nějaké nepřátelství uvnitř církve nebo podobně, tak naopak v takových chvílích jsem měl pocit, že je Pánbůh se mnou. Paradoxně ta pochybnost, jestli mě má Pánbůh rád, přišla ve chvíli, kdy mi jakoby nic nechybělo.

Pojďme zase na chvíli kousek od víry. Jako svůj nejoblíbenější nápoj uvádíte víno. Máte na mysli mešní víno nebo máte rád víno obecně?
Víte, ono to, že je víno mešní, v zásadě znamená, že někdo odpovědný mimo výrobce kontroluje, že to víno je opravdu víno. Že je udělané 
z hroznů, že to není nějaký druhák a podobně. (smích)

Vaše oblíbené jídlo je kachna. Zajdete někdy na nějaké dobré jídlo a pití do restaurace?
Je pravda, že do restaurace sám jdu velice zřídka, možná někde na dovolené. Ale pokud za mnou přijedou přátelé, tak to pak ano.

Nedávno, když jsme spolu hovořili, vyjádřil jste svou radost nad tím, že novým papežem byl zvolen člověk jako je František. Proč?
Myslím si, že zvolení papeže Františka je v podstatě důkazem, že Duch svatý církev vede. Myslím, že málokdo to čekal.

Plánujete, že byste chtěl papeže osobně vidět? Třeba vyrazit na Svatopetrské náměstí a vidět jej při sloužení mše?
Ano, něco takového v dohledné době určitě plánuji.

A pokud by přijel do Česka?
Tak to myslím, že je vcelku jasné. Na to místo, kde by byl, bych se určitě jel podívat. Ale je fakt, že nový papež zatím příliš necestuje a je možné, že se spíše chce věnovat uspořádání v církvi a možná i určité reformě ve Vatikánu.

Čím je vám František blízký, sympatický?
Určitě tím, že svým chováním a vystupováním upozornil na to, že je třeba zaměřit se na chudé a potřebné. Že je třeba se o tyto lidi zajímat a dát jim najevo, že jsme jim nablízku.

Teď možná trochu naivní otázka. Kam jezdí takový kněz na dovolenou? Nemyslím konkrétně, ale spíše, jestli je rozdíl, kam jezdí kněží na dovolenou a kam běžná populace?
Určitý rozdíl v tom asi je. 
A to v tom, že nějakou část dovolené strávím na nějakém poutním místě. Ale opravdu jen část. Třeba jeden týden. Ale jinak jsem nejradši někde v horách, kde si člověk opravdu oddychne a má čas trochu chodit.

Když budu tedy konkrétní: spíš moře nebo túry?
Tak pokud se třeba člověk cestou na nějaké poutní místo staví na den na dva u moře, tak to ano. (smích) Ale že bych byl někde čtrnáct dnů u moře, tak to ne. Opravdu radši túry.

Vy jste v Nymburce několik měsíců. Máte stanovenu nějakou dobu, po kterou tady budete působit? Máte to nějak naplánováno?
Já osobně to naplánováno nemám, ale moji představení, konkrétně biskup, který mi předával jmenování farářem do Nymburka, tak na tom dekretu je, že je to na sedm let. Což ovšem nutně neznamená, že to tak bude. Doba se může například zkrátit, pokud k tomu budou nějaké důvody.

Jaké důvody například?
No třeba že biskup usoudí, že na jiném místě by bylo třeba, abych tam šel. Na druhou stranu je pravdou, že to nemusí být jen těch sedm let, může se to prodloužit.

Jakou roli v tomto ohledu hraje vaše rozhodnutí? Pokud třeba za dva roky zjistíte, že se vám tu nelíbí a budete chtít změnit místo, dá se to nějakým způsobem ovlivnit?
Do určité míry. Pokud by samozřejmě nastaly nějaké větší problémy, tak člověk může požádat o přeložení do jiné farnosti. Ale tady se zatím žádné problémy nevyskytly.

Chtěl byste Nymburákům něco vzkázat?
Chtěl bych je pozvat na už tradiční Noc kostelů, která se letos koná v pátek 24. května od šesti hodin dále. Bylo by dobré, kdyby se přišli podívat. Otevřené budou dva katolické kostely. Jak svatého Jiljí, tak svatého Jiří, který je opravdu otevřen snad jen při Noci kostelů. Otevřen bude také evangelický kostel a Husův sbor.

Poslední dotaz. Nedávno jsem vás kontaktoval kvůli anketě před hokejovým mistrovstvím světa a vy jste byl v postoji 
k českému týmu poměrně optimistický. Stále to po posledních výkonech našeho týmu trvá?
Tak já myslím, že ještě pořád není nic ztracené. Doufám, že neprohrajeme s Nory.

VIZITKA FARÁŘE JAROSLAVA KRAJLA

Jaroslav Krajl se narodil 19. dubna 1972 v Brandýse nad Labem. Gymnázium absolvoval v Praze Libni, rok strávil na Matematicko – fyzikální fakultě. Následovala Katolická teologická fakulta v Praze, kterou ukončil v roce 1998. Následující rok strávil na vojně. V letech 1999 – 2000 jáhen v Praze ve Stodůlkách. 2000 až 2002 kaplan ve Vlašimi. Od roku 2002 do srpna 2012 farář v Praze Kunraticích a od září 2012 působí v Nymburce.