To se však nelíbilo radnici, policii, některým sousedům a především jim samotným. Situaci navíc nepomohla ani odvysílaná reportáž na jedné soukromé televizní stanici.

Ale pojďme si případ popsat v časové ose. Redakce se 
o speciálním stanovém ubytování Romů dozvěděla uplynulý víkend od jedné ze čtenářek. „Nikde nečtu o docela závažném problému se slovenskými Romy, kteří se usídlili na poli v remízku 
u Mrliny. Je jich tu prozatím prý asi 30 a další sem mají přijet. Je to docela nepříjemné, my, co bydlíme tady 
u elektrárny, máme problémy," napsala mimo jiné čtenářka Rybínová.

V pondělí dopoledne na místo vyrazil redaktor Nymburského deníku přesvědčit se, jak to „s třiceti slovenskými Romy" na místě vypadá. Na místě však objevil dva stany a kolem nich šestici Romů. „Tvrdí o nás v televizi, že jsme slovenští Romové. My jsme z Nymburka, dříve jsme žili V Kolonii, pak ve Vorlíčkově ulici. Navíc snad každý slyší, že mluvíme česky," vysvětluje razantně jeden 
z mužů.

Sami uznávají, že se ocitli bez střechy nad hlavou hlavně vlastní vinou. „Přišel jeden náš příbuzný, celou rodinu rozhádal. Nebudu to podrobně rozebírat, ale výsledek byl, že jsme neplatili nájem a o bydlení přišli," říká další člen skupiny.

Jak se později ukazuje, jedná se o čtyřčlennou rodinu (otec, matka a dva synové) plus další dva lidé. Z nichž nejstarší, pan Baďouček, je pětašedesátiletý senior se třetím stupněm invalidity. Právě on by podle informací Nymburského deníku měl mít jako jediný solidní příjem kolem 15 tisíc korun.

Skupina se po vystěhování z Vorlíčkovy ulice, což je však už více než rok stará záležitost, pohybovala po ubytovnách, odkud však také museli odejít. Nyní se rozhodli vyřešit situaci tak, že po posledním příjmu peněz po 20. březnu si koupili dva stany a zakempovali za elektrárnou.

Jak už bylo řečeno, někteří sousedé si na jejich přítomnost stěžují, jiným nevadí. „Vím, že tam přebývají a jsou tam už několik týdnů. Ale hluk nedělají a já o nich jinak nevím," říká Jaroslav Košvanec žijící pár desítek metrů od improvizovaného romského kempu.

Pomocnou ruku v tomto případě podalo Romské sdružení občanského porozumění, které sídlí na nymburském sídlišti a vede jej už řadu let terénní pracovnice Hana Kožuriková. „Začali jsme shánět. Pro čtyřčlennou rodinu jsme vyjednali podnájem v rodinném domku 
v Oskořínku, kam se budou moci nastěhovat ve středu. Zbylé dvojici mužů jsme zajistili místa v nymburské ubytovně v Resslově ulici," říká Hana Kožuriková.

To potvrzuje místostarosta Pavel Fojtík (TOP 09), který situaci s terénní pracovnicí řešil. „Je to velmi těžké snažit se pomoci někomu, kdo měl problémy vydržet na ubytovně. Ale zdá se, že ve spolupráci s romskými sdruženími a především s paní Kožurikovou se nám to prozatím vyřešit podařilo," řekl Fojtík.

V úterý už skutečně dvojice mužů byla přihlášena na ubytovně v Resslově ulici 
a v provizorním kempu za elektrárnou čekala rodina na přestěhování. „Už jsme se byli na domek podívat a půjdeme tam rádi. Tady jsme z toho opravdu už psychicky vyřízení, navíc nás tu stále kontrolují městští i státní policisté. Dneska ráno tu byli kvůli údajné krádeži kabelů," říká romská žena.

V blízkosti elektrárny 
v noci skutečně někdo uřezal a ukradl elektrické kabely. „My s tím nemáme nic společného," dušuje se otec rodiny. „Ano, já jsem kdysi seděl. Ale dneska je mi jedenapadesát a takovéhle blbosti už nedělám," tvrdí otec.

Každopádně ve středu odpoledne, až se rodina přestěhuje do Oskořínka, mělo by být vše vyřešeno. Romové slíbili, že místo, kde postavili stany a rozdělali ohniště, uvedou do původního stavu.

PŘÍPAD STANUJÍCÍCH ROMŮ

Romové dlouhá léta žili v Nymburce. O bydlení přišli kvůli neplacení nájmu a jak sami přiznávají, vlastní vinou. Pak žili po ubytovnách, ze kterých museli odejít

situaci „vyřešili" nákupem stanů a ubytováním v remízku nedaleko nymburské elektrárny

to se nelíbilo některým lidem žijícím poblíž, situaci začalo řešit Romské sdružení občanského porozumění ve spolupráci s radnicí. Pro všechny bylo nalezeno nové ubytování

dvojice mužů už byla umístěna na nymburské ubytovně, čtyřčlenná rodina půjde do rodinného domku v Oskořínku