„Řada lidí na to zatím nereaguje, ačkoliv to vidí ve všech novinách i televizních zprávách. Klidně přijdou až po novém roce, pokuta za prodlení je nízká."

To jsou slova Ilony Mrzenové, která má na poděbradské radnici na starosti evidenci řidičů. Tedy i výměnu řidičských průkazů, jimž končí platnost nebo jsou z nařízení státních orgánů vyměňovány za modernější.
Do konce letošního roku si šoféři musí vyměnit všechny řidičáky vydané před 1. dubnem 2004. V Nymburce podle slov mluvčí radnice Markéty Tomčíkové velký zájem o výměnu průkazů v těchto dnech nezaznamenali. „Například ve středu jsme zaregistrovali pouze dvacet žádostí o výměnu. Přitom celkově jich zbývá ještě kolem osmi set," řekla Tomčíková.

V Poděbradech je situace obdobná. „Fronty se tvoří nárazově, ale obecně to spousta lidí neřeší. Vyměnit jich zbývá zhruba tisícovka. Ale podle mých letitých zkušeností řada řidičů přijde až po novém roce. Pokuty za prodlevy jsou nízké, aby se to změnilo, musely by se zvýšit," říká za poděbradský odbor dopravy a životního prostředí Ilona Mrzenová.

Zatím není zcela zřejmé, zda šoféři, kteří si nestihnou vyměnit inkriminované řidičáky do konce roku, mohou se současnými doklady jezdit 
i v omezené době po začátku roku 2014. Některé úřady se vyjádřily, že pokud budou mít řidiči potvrzení, že už o nový doklad zažádali, budou to policisté při případných dopravních kontrolách tolerovat. Jiné úřady tvrdí opak, tedy že staré průkazy platit 
v žádném případě po novém roce nebudou.

Standardní výměna řidičského průkazu trvá tři týdny. Ti, kterých se problém týká 
a příslušné úřady ještě nenavštívili, tak mají poslední dny, jak výměnu do konce roku reálně stihnout.