Na Nymbursku si budou muset pravidelní cestující vlakem zvyknout na další zdražení jízdného, i na trochu jiné časy odjezdů. V neděli 14. prosince se totiž mění jako již několik let zpátky jízdní řády. „Nepůjde ale v tomto regionu o nijak zvlášť velké změny v odjezdech a příjezdech vlaků,“ potvrdil Nymburskému deníku mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Konkrétně jde pouze o minuty. Z Nymburka na Prahu letos odjížděly například rychlíky pravidelně v celou a jednu minutu. Od 14. prosince budou odjíždět 2 minuty po celé.

Z kolínského nádraží se stane významný přestupní uzel. Prodlouží se sem rychlíky z Rumburka, které budou stavět samozřejmě v Nymburce. „Opačným směrem na Rumburk byly vlaky vypravovány z Nymburka, nově teď z Kolína. Nymburské odjezdy se posunou o 4 minuty,“ řekla Alena Vokounová z osobního nádraží v Nymburce.

Poslední flamendrák z Nymburka do Poděbrad bude jezdit podle nového jízdního řádu o dvě minuty déle, tedy v 1.19 minut.

Vlaků bude jezdit celkově víc, posílí i patrové a moderní vlaky CityElefant. „Bude jich více, ale už dnes jezdí přes Nymburk,“ uvedl Šťáhlavský.
Nové jízdní řády Nymbursko 2009 pro Jičín, Kolín, Mladou Boleslav, Nymburk, Poděbrady a další jsou už k dostání v pokladnách na nádražích za 25 korun.

S platností nových jízdních řádů dojde bohužel i ke zdražení jízdného. „Zdražíme o 2 koruny na jízdence. Dvě koruny navíc, když pojedete do Lysé nad Labem, stejně tak dvě koruny, když pojedete do Ostravy,“ vysvětlil Šťáhlavský.

Zdražení se týká i různých zákaznických karet. „Tam by zdražení dělalo 10 až 20 korun,“ řekl Šťáhlavský.

Podle přednosty osobního nádraží v Nymburce Aleny Vokounové by se mělo jízdné ale vypočítat podle počtu kilometrů, kam zákazník jede. „In–karta, která umožňuje takzvané zákaznické jízdné, zdraží ze 600 na 990 korun,“ řekla Vokounová.

To už nejsou jen desetikoruny, o kterých mluví mluvčí ČD Šťáhlavský.

Letos si mohou poprvé lidé zdarma na internetu stáhnout elektronický jízdní řád Českých drah na adrese www.cd.cz/jizdnirad.
Pravidelní cestující vlakem nejsou ze zdražení nijak nadšení. „Nedá se holt nic dělat, zdražuje se pořád a do práce se nějak dostat musím,“ posteskl si Pavel z Nymburka, který jezdí denně do Prahy za prací.

Včera na nymburském hlavním nádraží na prvním nástupišti už zaměstnanci drah měnili tabule s odjezdy vlaků.