Pravda, na tak levnou pumpu jsme při našem průzkumu narazili pouze jednou. A to na starém hradeckém tahu u obce Kolaje. Benzin u této čerpačky stojí 34,90. Když jsme stejný průzkum dělali před více než měsícem, byla tato pumpa také nejlevnější, ovšem litr naturalu vyšel na 36,50.

Za tuto cenu dnes natankujete například u obou čerpaček v Sadské, které však paradoxně patří mezi ty nejdražší.

Na vůbec nejdražší benzin jsme narazili v Městci Králové a u autocentra v Činěvsi. Na těchto stanicích stojí benzin 36,90. Stejnou cenu také objevíte na nymburském Zálabí u Benziny plus. Ta se netají svojí strategií přilákat zákazníky spíše kvalitou pohonných hmot, než nižší cenou. A podle obsluhy si nemohou stěžovat, klientela je 
v podstatě stálá, bez ohledu na cenu benzinu či nafty. „Nepozoruji žádné významné změny v chování řidičů. Ať se cena benzinu zvedne nebo naopak zlevní," řekla obsluhující dáma.

A propos, nafta: také její ceny šly výrazně dolů. Nejnižší cenu nabízí firma Herst na nymburském Zálabí, kde se dá natankovat „jen" za 33,50. U vedlejší firmy ČSAP pak stojí 33,90. Pro srovnání: u již zmiňované sousední Benziny Plus vyjde nafta na 36,50, což byla nejvyšší včera objevená cena. A je to kupodivu stejná cena, jakou měli u této pumpy v dobách mnohem dražších pohonných hmot. Inu, stará pravda říká, že zdražuje se rychle a ochotně, ceny dolů však padají jen velmi mírně a postupně. Jak vidno, někde třeba vůbec.

V současné době se však nikdo neodváží tvrdit, jaké zprávy budeme na tomto místě psát za měsíc či po letní sezoně. Obchodníci se spíše přiklánějí 
k variantě, že díky zvýšené poptávce se ceny před prázdninami znovu mírně zvednou 
a mohly by se pohybovat opět kolem 38 korun za litr benzinu. To je však pochopitelně pravý opak toho, co si přejí běžní řidiči a dopravci. Tak uvidíme.