Bohužel i pro náš region platí to, co pro celou republiku: benzin a nafta jsou nyní nejdražší v historii.

Samozřejmě však platí, že pumpy menších provozovatelů zpravidla sází na nižší cenu a větší zájem motoristů, naopak větší firmy mají benzin i naftu dražší, ale hájí se zaručenou kvalitou. Asi nejnázornějším příkladem může být sousedství čerpaček Benzina a Herst na nymburském Zálabí. Zatímco cena u Benziny se vyšplhala na 33,70 za litr benzinu, u „sousedů“ stojí o 1,80 na litr méně, což při natankování plné nádrže osobního auta znamená úsporu zhruba 100 korun. I podle našeho pozorování však mají oba prodejci své zákazníky.

Ačkoliv cena benzinu třeba právě u Benziny na Zálabí prý tržby začíná ovlivňovat. „Je to na tržbách znát, že cena benzinu stále roste. Někdo natankuje za méně peněz, jiný jezdí tankovat méně,“ řekla obsluha čerpačky na Zálabí.

Pokud jsme u srovnávání, porovnejme ceny z ledna a půli března. A pro názornost můžeme zůstat u dvou už zmíněných pump.

Zatímco v lednu mohli šoféři u Hersta natankovat benzin za 30,90 a naftu ještě o korunu levněji, nyní mají obě ceny shodně na 31,90. Tedy na benzinu zdražení o korunu, na naftě o dvě.

Sousední Benzina nabízela v lednu benzin za 32,80, nyní za 33,70. Rozdíl 90 haléřů. Nafta podražila ze 31,80 na současných 33,30, což je přidaná hodnota 1,50.

A co na to samotní řidiči? „Pochopitelně nikdo není nadšený z vývoje cen a takové drahoty. Asi spousta kolegů omezí zbytečné výjezdy a uskromní se zřejmě i řada firem s cestováním. Ale na druhou stranu, jezdilo se a jezdit se bude dál,“ říká jeden z profesionálních řidičů.

Prognózy na nejbližší týdny a měsíce nejsou zrovna růžové. Kvůli pokračujícím nepokojům v zemích s velkými zásobami ropy ceny jen tak zřejmě neklesnou.