Ze sledovaných pump se nejvýše cena vyhoupla u činěveského autocentra Boura, kde se dokonce  dostala přes hranici 38 korun. Konkrétně u této pumpy stojí litr benzinu 38,10.

Naopak nejlevnější benzin jsme objevili jen o pár set metrů dál v činěveské firmě Agroso, kde stojí 36,50. Za stejnou cenu lze pořídit i u benzinky v Kolajích u starého hradeckého tahu.

Možná trochu překvapivým, ale na první pohled jasně zřetelným jevem je vyrovnávání cen u většinou dražších pump s těmi levnějšími, zpravidla menšími čerpačkami. Názorně to lze demonstrovat na následujícím případu.

Přesně před třemi měsíci, 17. ledna, stál benzin na nymburském Zálabí u Benziny 36,20. Včera jej prodávali za 37,70. Za čtvrt roku se tedy cena zvedla o 1,50.

Už byla zmínka o pumpě 
v Kolajích. Tam v lednu stál Natural 95 přesně 33,50, zatímco včera 36,50. Tedy nárůst o rovné tři koruny. Čili o dvojnásobek oproti nymburské pumpě na Zálabí. Přesto je paradoxně  kolajská pumpa stále nejlevnější.

Podle provozovatelů se však se stoupající cenou tankovací návyky šoférů nemění. „Já žádné změny v objemu tankování nepozoruji. Jezdit se prostě musí,“ řekla obsluha pumpy v Městci Králové. Podle obsluhy na čerpačce 
u nymburského Alberta se dá změna vypozorovat jen 
v případě, že je výjimečná sleva. „Pokud máme v rámci nějakého víkendu akci, že je benzin o korunu levnější, řekla bych, že lidé jezdí více tankovat, než v minulosti. Ale jinak jsem si žádných změn nevšimla,“ prohlásila pumpařka.

Zatímco benzin zdražuje prakticky nepřetržitě, u nafty je tomu trochu jinak. V posledních týdnech tato pohonná hmota dokonce mírně zlevnila. Pravda, v průměru jen 
o desítky haléřů.

A ani experti si před letní sezonou netroufají odhadnout, jak to bude s cenami 
v příštích týdnech a měsících. Čtyřicet korun za litr však prý není utopie.