Máme se bát prasečí chřipky? Kardinální otázka, která zaměstnává lidi po celém světě, Nymbursko nevyjímaje. Zdejší nemocnice i lékárny hlásí, že jsou na katastrofický scénář připraveny. Zároveň však věří, že k ničemu tragickému nedojde.

Podle ředitele nymburské nemocnice Luboše Zimoly dělají preventivní hygienická opatření zdravotníci stále. Pokud by však propukla epidemie, přišel by na řadu ještě přísnější režim. „Možná bychom museli částečně omezit provoz, případně zřídit izolace. Vše bychom koordinavali s hygienickou stanicí,“ řekl Zimola.

Na nemocnici by se také lidé mohli obrátit v případě potřeby hygienických pomůcek, například obličejových roušek. „Samozřejmě v případě potřeby jsme schopni a ochotni veřejnosti v tomto smyslu posloužit,“ doplnil ředitel nymburské nemocnice.

Také městecká nemocnice je na eventuální epidemii připravena, ačkoliv žádná mimořádná opatření zatím přijímat nemusela. „Především by v první fázi bylo nutné vyškolit lékaře, aby dokázali tuto nemoc správně diagnostikovat. Pak by samozřejmě následovala příslušná hygienická opatření. Pokud by opravdu k něčemu došlo, jsme připraveni to spustit,“ uvedla ředitelka nemocnice v Městci Renáta Petrová.

Ačkoliv byla prasečí chřipka ve středupotvrzena v sousedním Německu a Rakousku, lidé zatím nepanikaří. V klidu jsou také lékárníci, kteří už však první dotazy a objednávky na léky zaregistrovali. „Pár lidí už volalo, mám tu i objednávku na Tamiflu. Ale podle mého lidé už nebudou reagovat tak hystericky, jako v případě ptačí chřipky. Právě tahle zkušenost je poučila a proto jsou k současné situaci svým způsobem otupělí,“ myslí si lékárník Pavel Veselý z Městce Králové. K dispozici má i ochranné pomůcky včetně roušek. Ani o ty zatím nijak mimořádný zájem není.

Prasečí chřipka je virus A/H1N1. Podle vyjádření lékařů se jedná o kombinaci ptačí a „obyčejné“ chřipky. Na rozdíl od ptačí chřipky se však přenáší nejen ze zvířete na člověka, ale i vzduchem mezi lidmi. Proto se jejímu šíření jen velice těžko brání. První oběti si vyžádala v Mexiku, kde se mrtví v těchto dnech počítají už na stovky. Virus se rychle rozšířil po americkém kontinentu a bohužel před pár dny se objevil také v Evropě. Zřejmě je tedy jen otázkou času, kdy bude zaznamenán první případ také v Česku.