„Člověče, letos sice není vedro, ale lidí je tu zase kvantum. Chtěl jsem u hradeb poslouchat muziku, ale stará chce vystřelit růži. Ale zejtra jdu v poledne na kachničku a pivo, ať si říká co chce,“ zvěstoval mi kamarád v sobotu odpoledne, když jsme se potkali u přístavu v davu lidí. Svou charakteristikou poměrně slušně vystihl hlavní body letošního posvícení.

Hložek nebo Kalandra

Oficiální sobotní program na pódiu u hradeb začal už ráno. Nezaměnitelný moderátor Vojta Kladívko lákal na ‚velké ptáky, které jste ještě v životě neviděli a navíc si je můžete vzít i na ruku’, přičemž mínil vystavené dravce v nedalekém parčíku.

Pak vypukla hudební a divadelní produkce. Dopoledne si pro sebe rezervoval kluk z naší školky Standa Hložek a Honza Vávra se svými Látanými příběhy Krejčíka Honzy.

Odpoledne už bylo hudebně kvalitnější, zejména díky seskupení Petr Kalandra Memory Band, které vystřihlo Dětské šaty nebo Solnej sloup. Lehce jsme pak s Vojtou Kladívkem učurávali při přídavku Zmrzlináře od Oskara Petra. Následovali místní populární českoalbánští funkeři Hit Fakers. Program zakončila Petra Janů.

Krizi mají papaláši

To z druhé strany hradeb zněla celý den směska trochu jiné hudby, nakonec kolotočáře v akci už asi viděl a slyšel každý. K jednomu z provozovatelů jsem se na chvíli vetřel a nezávazně poklábosil. Když jsem se ho ptal, jestli taky oni pocítili ekonomickou krizi, bohapustě se mi vysmál. „Neblázni, se podívej kolem. Krizi mají papaláši a banky. Ale národ se baví pořád!“ Když jsem se rozhlédl, musel jsem mu dát za pravdu. Perníková srdce, turecký med, houpačky, klobásy i různobarevné paruky šly na dračku. Bitva o autíčka na autodromu probíhala stejně jako za mých mladých let, několik čarostřelců u střelnic přišlo o slušné kapesné. Všechno, jak má být. Inu, národ se baví.

Federální bitva

S příbývajícím večerem se plnili až do posledního místečka i hospody a restaurace. A to nejen kvůli posvícení, ale také kvůli očekávanému fotbalovému mači mezi Slováky a Čechy. Duel dopadl smírně, pro nás nic moc, a tak ti zklamaní, případně povzbuzení konzumací, vyrazili znovu do víru neonových atrakcí. Vždyť večerní jízdy jsou prodloužené. To ví přece každý!

Nedělní idylka s kachničkou

Kdo se v neděli dopoledne probral svěží a fit, ten se mohl těšit na klasiku, kterou si při posvícení odpustí jen opravdový barbar a vůni ať domácí, či hospodké kachny nebo husy odolá jen blázen, případně vegetarián. Tradice je tradice a s bramborovým knedlíčkem a se zelím chutná nejlíp.

Odpolední procházka pak buď mohla mířit opět mezi stánky neúnavných vyvolávačů štěstí nebo třeba taky na hřiště Polabanu. Tam se hrál posvícenský dvojzápas. V prvním utkání se představila domácí stará garda, za níž mimo jiné nastoupil i místostarosta Jeník. Sparingpartnery, a to víc než zdatné, jim dělal pražský Top Real v čele s někdejšími fotbalovými hvězdami. Po trávníku se jako zamlada pohyboval někdejší Nymburák Radek Bejbl, exsparťan Horst Siegl nebo vynikající pravý bek klokanů a československé reprezentace osmdesátých let František Jakubec. Není divu, že hosté byli lepší a už v poločase měli slušný náskok.

V druhém zápase si to rozdal současný Polaban s Kolínem. O tom ale víc ve sportovní rubrice.

Epilog

Špička, park u hradeb i náměstí už se ve chvílích, kdy čtete tyto řádky, vyprazdňuje. V hlavách zůstávají vzpomínky na bujarý víkend a nostalgie při pohledu z okna na blížící se podzim. Ale není proč zoufat. Příští první záříjovou sobotu to začne nanovo.