Helmy, dresy, žlutomodrá kola a další vybavení mají od včerejška k dispozici speciální policejní cyklohlídky.

Ty budou k vidění pouze na Nymbursku a jedná se o pilotní projekt podpořený penězi ze středočeského kraje. „K dispozici jsou dvě kola, na kterých se budou střídat čtyři policisté, tedy dvě hlídky. Mají potřebné vybavení včetně opasku s pistolí a vysílačkou,“ řekl policejní rada František Kuneš.

Na stezkách, na koupalištích

Včera poprvé šlápla do pedálů dvojice policistů Jan Červený a Jaroslav Novák. Nejsou to nějak vycvičení specialisté, spadají do klasického pořádkového útvaru. „Zatím jsme na tom ujeli pár set metrů a kola jezdí skoro sama,“ shodli se při první včerejší odpolední službě.

Oba se k této formě služby přihlásili dobrovolně a také včera na nich bylo vidět, že se na takovou službu těší. „Je to něco jiného, budeme na vzduchu a hlavně přes léto to bude docela fajn,“ říká Novák.

Jenže asi ne vždy fajn se budou cítit ti, které policejní hlídka osloví. S cyklohlídkou se budou moci lidé potkat především na cyklostezkách, ale i na přírodních koupalištích, u řek, v chatových oblastech a lesích, v těžko přístupném terénu. „Počítáme však také s hlídkováním na místech se zvýšeným rizikem krádeží jízdních kol,“ uvedl vedoucí nymburského územního odboru Jiří Fejfar.

Nejen v Nymburce

Na rozdíl od městské policie se hlídky republikových policistů nebudou pohybovat pouze na teritoriu města Nymburk. Tedy nebudou se automaticky otáčet u Vesláku. „Mohou působit v rámci celého okresu. Pokud bude třeba, mohou být využity třeba v Poděbradech nebo Městci Králové,“ vysvětluje vedoucí obvodního oddělení v Nymburce Martin Král.

A co si policisté od cyklohlídek především slibují? Důraz je pochopitelně kladen na prevenci, i když v pokynech mají vyjmenované i konkrétní činnosti, které by měly přispět v boji proti kriminalitě. Příkladem budiž služba u koupaliště nebo řeky. Tam mají hlídat volně odložené věci, budou mít možnost kontrolovat rybáře – pytláky a v kritickém případě budou pomáhat zraněným či tonoucím.

Jiné úkoly bude mít hlídka na kole v chatové oblasti. Kromě kontrol chat, kdy se přesvědčí, že je nenavštívil zloděj, budou také kontrolovat myslivce a zároveň pohlídají auta, která jezdí po trasách, kudy je to zákazané.

Nejdůležitější: cyklostezky

Asi nejdůležitější úkoly však budou mít při plnění úkolů na cyklostezkách. „Situace na stezkách je neúnosná. Člověk aby se tam pomalu bál jezdit na kole, protože když je hezky, ze všech stran na něj útočí bruslaři,“ stěžují si cyklisté. A právě řešení takových problémů by mělo být také úkolem policejních cyklohlídek. „Klasické hlídky s auty se na taková místa nedostanou. Zato neukáznění řidiči aut, čtyřkolek, motocyklů a dalších strojů ano. A to také budou hlídat policisté na kolech,“ vysvětluje Kuneš. Pochopitelně pozornosti neujdou ani samotní agresivní cyklisté.

Profesionální výbava

Pokud mají být cyklohlídky účinné, musí mít také patřičné vybavení. A při pohledu na nymburskou hlídku nelze říci, že by si na nějaké nedostatky mohla stěžovat. Však také kola plus vybavení přišla dohromady na 75 tisíc korun. „Cena jednoho kola je 18 tisíc korun. Jsou dobře vybavená, obsahují i speciální přepínání režimů do terénu a na asfalt,“ říká Král.

Žlutomodrá kombinace s nápisem Policie na rámu budí respekt. K tomu byla pochopitelně zakoupena výbava pro policisty. Tedy přilby, rukavice, dresy. Pro čtyři osoby. „Ještě chybí několik drobností, ty ještě dorazí. Například lékárnička, ale také klasický zámek na kolo,“ připomíná Kuneš.

Společně s měšťáky

Nymburský projekt je prvním v kraji, policejní cyklohlídky znají zatím jen v Uherském Hradišti, Frýdku – Místku a Litoměřicích. „Pokud se osvědčí, mohou se rozšířit i na více hlídek třeba na Nymbursku,“ říkají policisté.

Spolupracovat chtějí také s městskou policií, která už kola využívá, ovšem jen na území města. „Nechceme do budoucna vyloučit ani možné společné cyklohlídky,“ říká Král.

První cesta policejní hlídky na kolách včera po poledni vedla pod hradby. I tady se prý budou nové hlídky pohybovat často. Takže pejskaři, pozor!