Devět Nymburských lvů a jedno Čestné občanství.

To je náplň dnešní slavnosti na nymburské radnici. Pochybnosti mezi obyvateli vzbuzuje fakt, že nejvyšší ocenění – Nymburského lva 
I. třídy – získá jediná osoba, kterou je první muž města, starosta Miloš Petera (ČSSD).

Oslovení Nymburáci mají na věc několik úhlů pohledů. Někteří uznávají jeho zásluhy o město, jiní si myslí, že městská vyznamenání by měl dostávat někdo jiný, než nejvyšší představitel města.

Ocenění Nymburský lev 
I. třídy navrhují a schvalují zastupitelé. Nymburského lva II. třídy má v kompetenci Rada města, Nymburského lva III. třídy uděluje starosta města.

Zastupitelé seznam oceněných schválili na svém posledním jednání. Třináct zastupitelů hlasovalo pro, pět se jich zdrželo, nikdo nebyl proti.

Starosta Miloš Petera získá Nymburského lva I. třídy za „významnou vodohospodářskou činnost pro město Nymburk a nymburský region, za dlouholeté aktivní působení ve vedení Místní organizace Českého zahrádkářského svazu, Místní organizace Českého rybářského svazu 
a ve vedení sportovního klubu Polaban Nymburk." Tak zní oficiální zdůvodnění.

A co sám říká na to, že v době svého starostování získává nejvyšší ocenění města? „Já v tom problém nevidím. Nejsem v tomto smyslu ani první, ani poslední," uvedl starosta na dotaz Nymburského deníku.
Oslovili jsme také nymburské zastupitele napříč politickým spektrem. Místostarosta Zdeněk Vocásek (ODS) by se podobnému ocenění v době svého působení na radnici bránil. „Pokud bych byl navržen na vyznamenání v době výkonu funkce, tak bych vyznamenání, respektive návrh nepřijal," uvedl Vocásek. Zásadní problém v tom ale nevidí. Při hlasování zastupitelů zvedl ruku pro.

Marek Velechovský (TOP 09) se při hlasování zdržel. 
A na místě starosty Petery by cenu nepřevzal. „Kdybych byl na místě starosty, tak bych takové ocenění nepřevzal," uvedl zastupitel.

Petr Šmíd (KSČM) si myslí, že město má jiné problémy. „Tohle opravdu není v tuhle chvíli to nejdůležitější, co bychom měli řešit. Osobně 
s tím problém nemám. Nymburského lva už dostalo tolik lidí…," vyjádřil se Šmíd.

Felix Ndzahabato zvolený stejně jako starosta Petera za sociální demokracii na posledním jednání zastupitelů chyběl. Nicméně kdyby byl přítomen, zvedl by ruku pro. „Neměl bych s tím žádný problém," řekl lékař a zastupitel 
v jedné osobě.

Jan Ritter ml. (Nymburští demokraté) je zastupitelem jen pár týdnů. „Mně se nelíbí samotný princip oceňování lidí pracujících pro město. Pokud město tyto ceny udílí, neměli by být vyznamenáváni nejvyšší představitelé města," myslí si Jan Ritter.

Faktem je, že oceňování lídrů radnice má v Nymburce tradici z doby působení předchozího starosty Ladislava Kutíka (ODS), který sám získal dokonce dva Nymburské lvy I. třídy a Čestné občanství navrch.

Jaká je praxe v jiných středočeských městech? V Kolíně udělují městské ceny teprve druhým rokem, nicméně starosta ani nikdo z vedení radnice se mezi oceněnými zatím neobjevil. „Pokud vím, objevil se tam sice někdo kandidující za vítěznou politickou stranu, ale rozhodně to nebyl nikdo z vedení z radnice," uvedla redaktorka Kolínského deníku Jana Martinková.

Nejvyšší radniční úředníci nezískávají ocenění ani například ve Slaném. „U nás jsou jasně dané kategorie, například za přínos v oblasti kultury, takže mantinely jsou jasně dané. Ocenění získávají lékaři, umělci nebo podnikatelé," vysvětlila redaktorka Kladenského deníku Kateřina Husárová.

ANKETA: Co říkáte tomu, že nejvyšší městské vyznamenání získá starosta?

Jindra Mikulášková
Nymburk
Já myslím, že pokud je opravdu dobrý, aktivně se zapojuje do dění v různých organizacích a zaslouží si ho, tak proč ne.

Romana Jeníková
Nymburk
Tak podle mě si to zaslouží. (smích) Ne, samozřejmě, že ne! To byla legrace. Řekněme, že je to přinejmenším zvláštní a určitě to není v pořádku. Ačkoliv zase tak dobře pana starostu neznám…

Josef Paták
Nymburk
Hmmm, to je opravdu špatné. No co bych na to mohl říci? Asi by to měl dostat někdo jiný.
I když je dlouholetý předseda několika spolků, já jsem přesvědčen, že jsou tu určitě lepší, kteří by to měli dostat.

Tomáš Pokorný
Kovanice
Já se přiznám, že politice moc nerozumím. Asi by to měl dostat někdo jiný. Ale opravdu, nejsem v tomhle zběhlý a asi to neumím posoudit.

Iva Tomanová
Nymburk
Tak určitě se o Nymburk zasluhuje, ale jestli zrovna to nejvyšší vyznamenání… Já jsem ho tedy nevolila, ale ve vodárnách zásluhy určitě má… možná si ho nakonec zaslouží.

SEZNAM LETOŠNÍCH OCENĚNÝCH

ČESTNÉ OBČANSTVÍ:
JUDr. Miloslav Jansta – za vynikající přínos k rozvoji nymburského sportu a propagaci dobrého jména Nymburka a České republiky ve světě

NYMBURSKÝ LEV I. TŘÍDY:
Ing. Miloš Petera – za významnou vodohospodářskou činnost pro město Nymburk a nymburský region, za dlouholeté aktivní působení ve vedení Místní organizace Českého zahrádkářského svazu, Místní organizace Českého rybářského svazu a ve vedení sportovního klubu Polaban Nymburk

NYMBURSKÝ LEV II. TŘÍDY:
Stanislava Sýkorová – za vynikající pedagogickou činnost
Jiří Hájek – za dlouholetou hudební a skladatelskou činnost ve skupině Dabble Dose a Gradace

NYMBURSKÝ LEV III. TŘÍDY:
Vít Beneš – za vynikající hudební a skladatelskou činnost
Blažej Fančík – za záchranu a obnovu tradiční nymburské restaurace 
U Gregorů
Mgr. Zdeněk Hazdra – za vědeckou, publikační a popularizační činnost 
v oblasti české historie
Václav Michl – za záchranu a obnovu nymburského Hotelu Grand
Jaroslav Šimůnek – za dlouholetou aktivní činnost v Českém zahrádkářském svazu
RSDr. Jarmila Šmídová – za dlouholetou aktivní činnost
v oblastním spolku Českého červeného kříže a podporu organizování aktivit pro nymburské seniory