Amputované části končetin, poranění břicha a další úrazy.

I to může být výsledkem silvestrovských oslav, které vypuknou. Záchranáři vědí, o čem je řeč. „Taková poranění hrozí každý rok, osobně už jsem několik takových úrazů ošetřoval. Jsou to velmi bolestivá a především úplně zbytečná zranění, která mohou poznamenat člověka na celý život,“ varuje šéf nymburské záchranky Pavel Zuska.

Zmírnit riziko nebezpečí špatného zacházení s dělbuchy, petardami a dalšími „bouchacími“ věcmi, které jsou s příchodem nového roku už neodmyslitelně spojené, se snaží policisté a strážníci.

A to dvojím způsobem. „Kontrolujeme prodejce, ale i děti, které v parcích pyrotechniku odpalují. Pokud zjistíme přestupek u dětí, pyrotechniku zabavíme a vydáme až rodičům,“ říká Tomáš Řehák z nymburské městské policie.

Policisté se věnují kontrolám prodejců. „Kontroly jsou jednak namátkové v rámci běžného výkonu služby, jednak pak speciálně zaměřené ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí,“ uvedl policejní rada František Kuneš.

Podle jeho slov by se neměla do ruky dětem dostat pyrotechnika označená jako skupina 3 a 4. „Skupina tři je prodejná pouze starším osmnácti let. Skupina 4 je pak určena pouze pro ohněstrůjce se speciálním povolením,“ vysvětluje Kuneš.

Jedná se především o velké kulové pumy, které při neodborné manipulaci mohou způsobit vážná poranění, dokonce i smrt.

Při letošních kontrolách zatím policisté závažnější pochybení ze strany prodejců pyrotechniky nezaznamenali. To však neznamená, že se nestávají.

„Vyzýváme všechny, kdo by si všimli prodeje nebezpečné pyrotechniky zejména s oznašením skupiny 4, aby zavolali na linku 158, my nebezpečnou pyrotechniku ihned zabavíme. Můžeme takto předejít opravdu nepříjemnostem v posledních dnech roku,“ řekl na závěr Kuneš.