Česká republika ani někdejší Československo nikdy nezažily tak veleúspěšné zimní olympijské hry, jako jsou ty právě vrcholící 
v Soči.

Úspěchy našich sportovců přitahují k televizním obrazovkám a internetovým serverům nejen mužskou část populace, ale čím dál více se sportovní znalci, respektive znalkyně rekrutují z řad něžného pohlaví. To potvrdila anketa Nymburského deníku, ve které jsme oslovili několik dívek a žen a položili jim dvě otázky. Jak a případně kde sledují olympiádu. 
A jak jsou spokojeny s výsledky českých barev, kdo je nadchl a kdo naopak zklamal.

Z odpovědí je jasné, že olympiáda je v současné době u většiny z oslovených dam „denním chlebem" a pochopitelně si ani příliš nemohou stěžovat na výsledky českých sportovců. A tak se jako červená nit line odpověďmi příjemné překvapení z vystoupení „knírkaté" Evy Samkové, naopak zklamání panuje po vyřazení hokejistů.

Ale zastavme se ještě u historických výsledků českých zimních olympioniků v Soči. Ke čtvrtečnímu poledni už získali neuvěřitelných osm medailí (dvě zlaté, čtyři stříbrné a dvě bronzové).

Dosud byly nejúspěšnějšími hrami ty minulé v kanadském Vancouveru, odkud si Češi přivezli dvě zlaté (obě Martina Sáblíková) a čtyři bronzové medaile. Tím překonaly úspěšnost i ze všech předchozích zimních olympiád i z dob Československa.

Ovšem to, co zažívá česká reprezentace v Soči, je vskutku historický úspěch. Dosud osm cenných kovů a k tomu záplava umístění v první desítce, to jsme jako národ ještě nikdy na zimní olympiádě nezažili.

V pořadí národů je Česká republika zatím na 14. místě. Pozici určuje především počet získaných zlatých medailí. Hluboko za námi je třeba taková severská sportovní velmoc, jako jsou Finové, kteří zatím získali jen jednu zlatou a tři stříbrné medaile. Daleko za námi jsou naši někdejší federální spojenci Slováci, kteří mají na svém kontě pouze jedinou medaili, a to zlatou díky biatlonistce Kuzminové, naturalizované Rusce. Pořadí zemí vévodí Norové s devíti zlatými, čtyřmi stříbrnými a sedmi bronzovými medailemi.

A ještě jeden příjemný statistický zápis: Martina Sáblíková ziskem další zlaté medaile dorovnala počet medailí, které získal na olympiádách legendární běžec Emil Zátopek.

Více už jich má pouze jedna z největších legend českého sportu, gymnastka Věra Čáslavská.

Olga Havránková
Poděbrady

Tak začnu odzadu. Zklamáním je pro mě vyřazení hokejistů, protože mě baví fandit hokeji. Hodně jsem to přála Jaromíru Jágrovi 
a opravdu jsem zápas s Američany hodně prožívala. Příjemným překvapením je pro mě snowboardistka Eva Samková, a to i proto, že sama na snowboardu jezdím, tento sport mám ráda 
a jsem nadšená, že se takhle prosadil na olympiádě a my máme 
z této disciplíny zlatou medaili. Olympiádu sleduju, jak můžu, hlavně po večerech. První týden jsem byla se studenty na lyžařském výcviku a tam jsme olympiádu sledovali i při jídle.

Jana Machovcová
Nymburk, Praha

Olympiádu sleduji, kde se dá, doma, i v práci… Hodně jsem fandila Gabriele Soukalové, četla jsme s ní rozhovor, to je hodně sympatická slečna. Své kvality potvrdila Martina Sáblíková, ale obecně nejpříjemněji překvapili biatlonisté. Zklamaná jsem byla po zápase našich hokejistů 
s Amerikou.

Radka Pankivová
Nymburk

Olympiádu sleduju pravidelně. 
K pořadatelské zemi mam určité výhrady, ale myslím, že se hry celkem vydařily. Z našich mě nadchli biatlonisti a samozřejmě Martina Sáblíková. Příjemně překvapily snowboardistky a Ondřej Bank, škoda, že nedosáhl na medaili. Nejvíc jsem se těšila na naše hokejisty, jejich umístění je pro mě bohužel i největším zklamáním.

Karolína Stehlíková
Nymburk

Olympiádu sleduju, když mám volno, tak i celý den doma u televize. Mám velkou radost ze zlaté medaile Evy Samkové, překvapili mě biatlonisti. Další zlatá radost Martiny Sáblíkové pak vynahradila smutek za vyřazení hokejistů.

Šárka Čiperová
Nymburk

Olympiádu sleduju jen tak po oku, takže vím, že bodují mladé snowboadistky a Martina Sáblíková. Zase ale tak intenzivně olympiádu neprožívám, jsem si vědoma, že mám důležitější věci k řešení.