Noční teploty až kolem -15 stupňů, přes den kolem -10. Chladné teploty připomínající spíše Aljašku než Nymbursko ovládly předvánoční atmosféru. Meteorologové ale předvídají brzký konec mrazivého počasí. Vánoce tak podle všeho budou zase na blátě, možná dokonce s deštěm.

Mrazy se vůbec nelíbí prodavačům vánočních stromků. A nejen kvůli tomu, že musí celé dny na mraze prostát. "Kdybyste ráno ty stromky viděl. Větve měly přitisklé ke kmenu," říká prodejce z nymburského náměstí. Stromky se tak opticky zmenšují a navíc jsou pekelně ztuhlé. "Zase až tak výjimečné ale tyhle zimy nejsou. Vzpomínám, že loni bylo sice krásně teplo, ale před dvěma lety to bylo podobné," doplnil prodejce stromků.

Maminky s kočáry podél Labe sice musí své děti balit do mnoha vrstev, ale vesměs si takovou podívanou pochvalují. "Mrazy jsou trochu větší, než bych si přála, ale je sníh a ta podívaná je krásná. Doufám, že o tom v budoucnu malému nebudu muset jen vyprávět," poznamenala jedna z maminek.

Dalším se ale ruská zima v ulicích Nymburska ani trochu nezamlouvá. "Jo, fajn, už jsem to viděl, ale to úplně stačí. Kdo to má rád, ať si jezdí na hory. Tady ať je pěkně nad nulou," přeje si pětatřicetiletý Radek ze Zálabí. Větší teplo by si přál i Honza. "Musím ještě něco dokoupit. A je pravda, že při takovém mrazu se dobře střízliví. No ale, mrazu se nenapiješ," smál seHonza v nedělidopoledne na nymburském náměstí.

Podle meteorologů současné počasí nevydrží. Už v pondělí se má částečně oteplit, i když teploty by přes den ještě měly zůstat pod nulou. "V úterý už však teploty vystoupí nad nulu, přidají se smíšené srážky, případně déšť," věští meteorologové blátivé Vánoce. Po Štědrém dnu se mají teploty nad nulu vyhoupnout i v noci, ve dne se dokonce majípřiblížit k deseti nad nulou. Každý ať posoudí, jaký druh zimy je ten lepší.