Rozhodnou se zastupitelé v Poděbradech k ráznému kroku a veřejně ocení, stejně jako premiér Topolánek, bratry Mašíny a jejich spolubojovníka Milana Paumera? Všichni před útěkem za hranice žili právě v Poděbradech. Už před deseti lety bratry Mašíny prohlásilo za čestné občany město Sadská.
V Poděbradech vyvolala otázka bouřlivou diskuzi. Považují Poděbraďáci bratry Mašíny a Milana Paumera za své vážené spoluobčany, nebo za spodinu společnosti?

Podle Ivana Dejmka jim veřejné ocenění patří. „Jsou vlastně jediní, kdo proti komunistům skutečně bojovali.“
Jiný názor má Bohumil Berkl. „Jednou prostě zabili. Ať je to za jakéhokoliv režimu.“

Otázka rozděluje nejen obyvatele, ale i zastupitele. Starosta Jozef Ďurčanský (ODS) se chce v případě podobné diskuze chovat neutrálně. Ačkoliv jeho postoj z nedávné minulosti je zřetelný. „Za mého starostování jsem nechal udělat a připevnit pamětní desku rodině Mašínových na nádvoří zámku. První někdo ukradl, nechali jsme udělat další. Ta je tam dodnes. V případě hlasování o ocenění bych se zdržel,“ řekl Ďurčanský.

V poděbradském zastupitelstvu se najdou jak zastánci ocenění, tak odpůrci.

Jedním z odpůrců je i někdejší místostarosta Jaromír Novák (ČSSD). „Totalitní moc byla hrůzná, ale cesta bratří Mašínů se neslučuje s mými ideály boje za svobodu. Samiv jedné knize popisují, že stříleli i do obyčejných hasičů,“ řekl Novák.

Naopak jednoznačně pro ocenění je radní Tomáš Kalenda (PF). „Pana Paumera znám, je to prakticky můj soused. Jeho ocenění jsme si chtěli dát původně i do programu, nakonec jsme to stáhli. Ale já bych to určitě podpořil,“ má jasno Kalenda.

Také donedávna starosta Lubomír Zíta (PF) by rád diskuzi na toto téma rozvířil. „Rozhodně bych neřekl ne. Musel bych fakta kolem celé události studovat. Ale vidím to jako dobrý impuls,“ poznamenal Zíta. Nebránil by se ani myšlence se celou věcí zabývat hned na příštím zasedání zastupitelů.
To by naopak za nesystémové považovala místostarostka Jiřina Soukupová (SRŠ). „Nedávno jsme jednali o udílení Cen Poděbrad a mezi navrženými pan Paumer není. Nicméně víme o něm, může být navržen příští rok,“ myslí si místostarostka. Sama by se však prý při hlasování zdržela.

Poděbradští zastupitelé už o ocenění členů skupiny bratří Mašínů jednali několikrát. Naposledy v loňském roce. Ani tehdy však takový návrh neprošel.
Bratři Ctirad a Josef Mašínové byli navrženi na čestné občanství před deseti lety v Sadské. Navrhl je zastupitel Petr Skála. „Bylo to symbolické politické gesto. Věřím, že jednou se na ně bude dívat společnost spravedlivě bez komunistických klišé,“ zopakoval včera svůj postoj Skála.

Současná starostka Cecilie Pajkrtová (ODS) v tehdejším zastupitelstvu ještě nebyla. „Čestné občanství platí dodnes. Pokud bych měla v tomto případě hlasovat, byla bych také pro,“ uvedla starostka.

Měli Mašíni a Paumer dostat čestné občanství Města Poděbrady? Hlasujte v anketě vpravo!