Požár v zahradě loučeňského zámku, který zničil moderní infocentrum v noci na čtvrtek, skutečně způsobil výbuch časované bomby. Potvrdili to v pátek ráno nymburští policisté.

Po zámecké zahradě se tedy pohyboval záškodník. „Neznámý pachatel vnikl do zahrady zámku, kde před budovu recepce položil zvenku ke vchodovým dveřím nálož s časovým iniciátorem. Došlo k výbuchu nálože a následnému požáru,“ uvedla policejní mluvčí.

Policisté zkoumají záběry z bezpečnostních kamer. „Musímesi přehrátvšechny záběry a pokračovat ve vyhodnocování dalších důkazů,“ řekl Deníku zástupce nymburského policejního ředitele Jaromír Obešlo. Ještě v pátek odpoledne však žádné policisté konkrétní výsledky neměli.

K explozi došlo čtvrt hodiny po jedné hodině ranní ve čtvrtek. Oheň kompletně zničil vybavení infocentra včetně počítačů a suvenýrů.
Zástupkyně majitele zámku Kateřina Bálintová uvedla, že škoda se bude pohybovat v milionech korun. „Hlavně je to týden před zahájením turistické sezóny. Je to opravdu neštěstí,“ řekla Bálintová.

Požár údajně nahlásili členové bezpečnostní agentury, která zámek nepřetržitě hlídá. Podle zástupkyně majitele by měl být objekt také ochráněn protipožárními alarmy. I tyto skutečnosti šetří policie.