Město ponořené do výfukových plynů, nekonečné kolony, silnice poničené těžkými kamiony. To je každodenní realita v Nymburce. Podle řidičů i chodců by pomohlo jediné. Obchvat. Ten je však zatím hotový jen z půlky. „Na nic čekat nebudu. Auto jsem prodal, stal jsem se chodcem. Je to taky zdravější,“ tvrdil nedávno jeden z Nymburáků.


Řada lidí věří, že až bude obchvat postavený, centru města citelně uleví. „Do té doby to zkrátka musíme vydržet,“ řekl už před časem šéf dopravky Miroslav Soukup.


I když podle posledních zpráv by stavba druhé etapy obchvatu města mohla začít ještě letos, jeho dokončení pár let potrvá. „Zatím vše nasvědčuje tomu, že stavbu v letošním roce zahájíme,“ uvedla mluvčí investora stavby Ředitelství silnic dálnic Martina Vápeníková.
Majetkoprávní příprava je podle ní v souladu s plánovaným zahájením stavby v letošním roce. V současné době probíhají ještě jednání s Pozemkovým fondem, dále s Českými dráhami a se třemi zbylými vlastníky, se kterými ještě nebyla uzavřena smlouva o převodu pozemků, probíhá v současné době jednání. V jednom případě je připraven návrh na vyvlastněmí.

Podle místostarosty Nymburka Miroslava Jeníka, který je také členem vládní komise pro nymburský obchvat, jsou už pozemky vykoupené. Investor tedy může požádat o stavební povolení. „Zatím vše nasvědčuje tomu, že pokud budou přidělené finance, tak bychom mohli v první polovině roku zahájit výstavbu,“ slíbila mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.


Na přípravné práce je podle posledních informací vyčleněno zhruba 70 milionů.
Ještě nedávno se přitom do jednání ohledně pozemků muselo vložit samo. Dva vlastníci totiž pozemek odmítali prodat kvůli nízké ceně. „Město s vlastníkem pozemku jednalo a dohodlo se, že pozemek odkoupí za 700 korun za metr čtvereční,“ řekl vedoucí odboru správy a rozvoje městského majetku Vlastimil Janda.

Pozemek pak měl Nymburk prodat ŘSD za cenu podle znaleckého posudku, která činí 240 korun za metr. Prodělá sice milion korun, ale dělá to podle radnice kvůli obchvatu.
Na výkupu pozemků vázne obchvat Lysé
Na druhou část obchvatu města si také musí počkat i obyvatelé Lysé nad Labem. Přestože tak zásadní komunikace uleví výrazně centru města od těžké nákladní dopravy a od odpoledních špiček, nejsou stále vyřešeny výkupy pozemků.


Podle posledních informací místostarosty Lysé Tomáše Sedláčka se v současné době připravují smlouvy o smlouvách budoucích. „Celá procedura bude ještě trvat mnoho měsíců. Podle mého odhadu se začne stavět nejdřív v příštím roce,“ odhaduje místostarosta Lysé s tím, že firma Pragoprojekt měla připravit stavbu do fáze žádosti o stavební povolení.