Červený Ford Escort z roku 1983. Ovšem bez „vnitřností", případně v dezolátním stavu.

Tak vypadá vůz slavného spisovatele Bohumila Hrabala, který užíval hlavně na konci svého života a po něm auto užívala jeho neteř. Ford stojí v dílnách nymburského odborného učiliště a opravují ho samotní učni. „Jde o celkovou opravu karoserie, mechanických částí motoru a elektroinstalace. Naši učni mají vysokou kvalitu a objednávku Polabského muzea, jemuž Ford nyní patří, bez problémů zvládnou," řekl Vladimír Antonín, vedoucí učitel odborného výcviku.

Opravený Ford bude využit při vzpomínkových akcích na slavného spisovatele, který je spojen s Nymburkem a Kerskem, a který by se letos dožil 100 let.

Z laického pohledu by se mohlo zdát, že auto, uvnitř jehož karosérie chybí téměř všechno, už nikdo dát do pořádku nemůže. Ovšem učni 
z nymburského odborného učiliště si na to troufají. „Vychováváme tu opravdu šikovné budoucí automechaniky, 
o čemž svědčí třeba i fakt, že právě naši učni v posledních 10 letech reprezentovali Středočeský kraj v celorepublikové soutěži Automechanik roku. A prakticky každý z 50 učňů, které každoročně k nám na učiliště přijímáme, najde 
v budoucnosti uplatnění ve svém oboru a nekončí na úřadu práce," ví o svých svěřencích Antonín.

Ti chtějí červenou Hrabalovu Fordku zprovoznit tak, aby se skutečně ještě dostala na silnici. I když už patrně ne do běžného provozu. Ale vzhledem k současnému majiteli vozu – Polabskému muzeu – je jasné, že lidé budou moci v blízké budoucnosti spisovatelův vůz určitě obdivovat na vlastní oči.