Padesátiletý Pavel Krajčo je původem z Nitry. Zhruba o dvacet let mladší Eduard Markovič pro změnu pochází z Bardejova.

Oba však už pěknou řádku let bydlí v Nymburce. Mluví plynně česky, ovšem když to na ně přijde, rozpovídají se „vo slovenčině" takovým tempem, že i pro starší ročníky pamatující pondělní slovenské televizní inscenace je těžké jim porozumět.

Oba jsou sportovní fanoušci, Pavel poměrně úspěšně také na sportovní zápasy sází. A jak by si vsadil na dnešní hokejový zápas Čechů se Slováky? „Jaj! Toto je pro mě vždy nejhorší zápas, jaký může být. Když hrají Češi třeba s Kanadou, fandím Čechům, zároveň fandím 
i Slovákům, ať hrají proti komukoliv. Tohle je vždycky těžké. Ale nebudu zapírat: mám v sobě zarostlý slovenský kořen, takže budu fandit našim. Tedy Slovákům," říká Krajčo trochu útrpně.

Fandit se chystá do jedné nymburské hospůdky. „Se spolupracovníkem máme zamluvený stolek v jedné restauraci. Tam už nás znají, takže je nepřekvapí, že budeme fandit Slovákům. Štamgasti nás popichují, ať si vezmeme naši vlajku. Já spíš přemýšlím o tom, že bych si pomaloval obličej národními barvami. Uvidíme," říká Krajčo.

Zároveň si vybavuje i sérii posměšků, které si při výkonech hokejistů Slovenska 
v Soči zatím užívá. Třeba po ostudné porážce 1:3 od slabých Slovinců. „To jsem byl 
v jiné nymburské hospůdce 
a tam si mě dobírali snad všichni. I když jsem byl na toaletách, tak mi stihla přijít textovka, proč si jako Slováci nechtějí zahrát s Čechy o medaile," vybavuje si zaměstnanec jedné soukromé firmy v malé obci za Nymburkem. Ví, že jde jen o sport a všechno je to víceméně přátelské pošťuchování.

A jak tipuje výsledek dnešního derby? „No vyhrají naši, přece. Slováci vyhrají 3:1. 
A když ne, tak se zase tolik nestane a dál budu fandit Čechům," usmívá se Krajčo.

Přesně opačný výsledek tipuje mladší z naturalizovaných Slováků v Nymburce, Eduard Markovič, zvaný Dusty. „Češi vyhrají 3:1. Ale ať to dopadne jakkoliv, pro mě to dopadne vždycky dobře," má jasno mladý muž, který se už pár let pohybuje na manažerských pozicích 
v mezinárodních firmách. Momentálně je k zastižení
v budovách ruzyňského letiště, kam denně z Nymburka dojíždí.

Slovenská hra na olympiádě je pro něj zatím velkým zklamáním. „Slováci nemají pořádný útok. A bez útoku se dobrý hokej prostě hrát nedá," vysvětluje svůj pohled Markovič.

Přece jen však přiznává, že při česko – slovenském derby ucítí volání srdíčka a bude přát spíše Slovákům. „Asi se zajdu podívat na zápas do hospůdky. Doufám, že dorazí i přátelé," říká Dusty.

AKTUÁLNÍ KURZY ČESKO – SLOVENSKO

České sázkové kanceláře věří v osmifinalové vítězství českých barev. Dvě hlavní sázkové kanceláře, na jejichž pobočkách lze sázet také 
v Nymburce, však nabízí celou řadu dalších sázek v souvislosti s tímto sledovaným zápasem. Tipsport nabízí sázky na čas jednotlivých hráčů na ledě, počet vyhraných buly či přesné výsledky. U Fortuny lze zase například vsadit na to, zda Alois Hadamczik bude trénovat český národní tým ještě na letošním mistrovství světa.

KURZY 17.2.                                     1      10      0      02       2
ČESKO – SLOVENSKO (Tipsport)       1,75    1,28   4,35    2,18    4,05
V ZÁPASE PADNE 0 – 3 GÓLY                              2,80
V ZÁPASE PADNE VÍCE NEŽ 6 GÓLŮ                     3,10
HADAMCZIK BUDE TRENÉR NA MS (Fortuna)     1,3 (ano)        2,92 (ne)