Co bude se zdravotní péíčí dál? Budou se snižovat počty lůžek v nemocnicích?

Na takové a další otázky odpovídal ministr zdravotnictví při páteční návštěvě nymburské a městecké nemocnice.

Na ranní debatě v sídle nymburského starosty Miloše Petery přišla řeč i na spokojenost pacientů, což je v poslední době po několika stížnostech velmi živé téma. „Míra spokojenosti pacientů se odvíjí od vztahu lékařů, sester a dalšíhoi personálu k lidem. Lidé jsou často provokováni zdravotníky řečmi o tom, že by mohli mít i lepší péči, kdyby… To je chyba. Stejně tak příbuzní pacientů jsou v takových situacích extrémně senzitivní,“ vysvětlil ministr.

A zatímco zástupci vedení města i nemocnice při prohlídce přímo na odděleních vysvětlovali záměry s dalším využitíém prázdného dětského oddělení, našla si ministra jedna ze starších, ale čilých pacientek o holi. „Pane ministře, hlavně nám tu nemocnici nezavřete. Je tu čisto, vytírají tu dvakrát denně a sestřičky jsou hodné. Já vám věřím, vy jste poctivý člověk. Za to ten Kalousek, to je lump a zloděj,“ chrlila pacientka.

Na dvoře nemocnice ministra Hegera zaujala menší budova na konci areálu. „To je patologie,“ vysvětlili místní.

„Vy tu máte patologii? Patolog je dneska vzácné zboží,“ mhouřil oči ministr.

Ten se netajil tím, že hlavním cílem jeho cesty je zmapování prostředí ve středních a malých nemocnicích.

Některá závažná slova však přece jen pronesl. Na dotaz Nymburského deníku, jak to bude se snižováním počtu lůžek, odpověděl, že problém snižování počtu akutních lůžek je otázkou tří let. „Pak by mohla být vytvořena pevná síť zařízení, kde by se hrálo jen o objem a rozsah péče. Další nemocnice by fungovaly v takové míře, jaký by o ně měli zájem pacienti,“ představil svoji vizi ministr zdravotnictví Heger.

Na dobré cestě je snad v tomto ohledu i městecká nemocnice, po jejíž prohlídce si ministr spokojeně pobrukoval. „Je tu všude čisto, personál se usmívá a je spokojenější, než jinde. Klobouk dolů,“ obrátil se na ředitelku nemocnice Renátu Petrovou. „Opravdu je to tu krásné. A jsou tu samí vysocí lidé,“ rozhlížela se po personálu ministrova půvabná asistentka, sama měřící více než 180 centimetrů.

A jakou budoucnost má podle ministra městecká nemocnice? „Nezáleží na velikosti. Tady je vidět, že minulé i současné vedení vytvořilo vzhledem k možnostem nemocnice ten správný spád. Je evidentní, že vybalancování možností a potřeb se tu náramně povedlo. Sám jsem tu už dvakrát byl, když tu byli hospitalizovaní moji známí a vím, že to tu funguje dobře,“ řekl ministr.

Pak nastoupil do auta, které sám řídil a odjel na další návštěvu směr Lomnice nad Popelkou.