Už 3. dubna odpoledne vyjížděli hasiči k požáru stohu u Košíka. Na místo zamířily i jednotky z Nymburka. Jak se ale na místě ukázalo, jednalo se jen o vypalování porostu jedním z místních, které však nikomu neohlásil. Nicnetušící svědci, kteří viděli kouř, pak ohlásili požár.

Právě těmto situacím, které jsou pro současné období typické, se chtějí hasiči vyhnout. Zákonem danou povinnost ohlášení se tak snaží zjednodušit. „Od dubna je možné hlásit pálení ohně na volném prostranství i prostřednictvím internetu. Stačí vyplnit formulář a poslat jej elektronickou poštou na příslušné středisko. Předpokládáme, že zavedení této služby omezí vytíženost telefonů,“ uvedl Luděk Turek z oddělení prevence nymburského hasičského sboru.

Opatření se týká i blížících se čarodějnic, které se budou pálit přesně za 14 dnů. Obecní úřady, ale i jednotlivci mohou na tradiční večerní pálení upozornit jen po internetu.

Na první pohled se zdá problém vypalování trávy marginálním problémem. Čísla z posledních letech ale hovoří jasně. „V Čechách bylo loni kvůli zakládání ohňů v přírodě nebo vypalování trávy evidováno 293 požárů, při nichž dva lidé přišli o život, 16 utrpělo zranění a vyčíslené majetkové škody se vyšplhaly na 11,3 milionu korun,“ dokládá varovná čísla starosta nymburských dobrovolných hasičů Zdeněk Vocásek.

A ještě jeden statistický údaj, při kterém se zatmívá před očima především hasičům: kvůli zapomenutí ohlásit pálení vyjely loni jejich jednotky k domnělým požárům v celkem 910 případech. Úplně zbytečně.

Samotné vypalování porostů je zákonem striktně zakázáno. Je však veřejným tajemstvím, že především na vesnicích si řada lidí z tohoto zákazu nic nedělá. To však mohou brzy narazit. V případě porušení hrozí fyzické osobě pokuta až 25 tisíc korun, firmě nebo podnikateli dokonce až půl milionu.
Varovný prst ještě jednou: duben dlouhodobě patří mezi měsíce, kdy hoří nejčastěji. Právě v dubnu vzniká nejvíce lesních požárů z celého roku.

Jak ohlásit pálení po internetu

Na internetových stránkách HZS Středočeského kraje – www.hzskladno.cz – si najdete odkaz Aplikace pálení a vyplníte příslušnou tabulku, kterou odešlete. Tím jste zaregistrovali vaše pálení a splnili svou ohlašovací povinnost. Využití této služby očekáváme také při evidenci pálení čarodějnic.
⋌Zdroj: HZS Stř. kraje

Co musíte dodržet, když chcete rozdělat oheň v přírodě

– při silném větru venku oheň vůbec nerozdělávejte
– ohniště důkladně ohraničte, oddělte od okolí (např. kameny). Při spalování je třeba mít po ruce dostatek vody, případně jiné hasební látky
– při rozdělávání ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky, jako například benzin, naftu, či líh
– nezapomeňte ohniště důkladně uhasit a přesvědčit se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou ukrývat žhavé oharky
⋌Zdroj: Zdeněk Vocásek, starosta hasičů města Nymburk