Radek Filip z Nymburka s osmiletým synem Dominikem a pětiletým Kubou sistředeční dopoledne pořádně užili. Na minihřišti za Základní školou Letců RAF na nymburském sídlišti se jako rodinný tým zúčastnili klání v rámci projektu Pomáháme vám růst.

Na hřišti jim mladý průvodce vysvětloval pravidla jednotlivých disciplín. Začali u slalomu s míčem. Kluci se snažili, měli radost z rychlých časů. To pětatřicetiletý tatínek si disciplíny pořádně užíval. „Musíte fandit a tátu pořádně povzbuzovat,“ radil průvodce klukům, když se tátovi na chvíli míč zamotal mezi nohama. „Já jsem závodně fotbal nikdy nehrál, ale vždycky jsem se motal kolem sportů, báčko jsme chodili hrát,“ říká Radek, který má z nasazení śvých synů radost.

Soutěže jsou odstupňovány, takže nejmladší Kuba má nejnižší zeď, kterou musí přestřelit při střelbě na bránu. Dominik má o něco vyšší a nejvyšší má Radek. I tak si se zdí, přelepenou fotografií českých reprezentatntů, všichni slušně poradili.

S malými překážkami, které mají soutěžící přeskákat snožmo, si kluci poradí po svém. Ostatně tak, jak to znají z televize, když před mezistátním zápasem vidí trénovat hvězdy. „Musíš zvedat vysoko nohy jako Baroš,“ radí kluci tátovi, který je na trati.

Všechny pak baví střelba na branku, přičemž v jednotlivých rozích branky jsou desky s fotkou Petra Čecha a počtem bodů, které mohou při jeho zásahu dosáhnout. Průvodce je shovívavý. Při „ostré“ střelbě mají ještě jeden pokus navíc. „Nevymejšlej žádný dloubáky, normálně to tam naper pod břevno,“ koučuje tentokrát otec Dominika.

Poslední nesoutěžní zastávkou je očekávané focení. Dres a především helma české gólmanské jedničky dokážou klukům rozzářit oči a pochopitelně si výstroj musí před fotoaparátem vyzkoušet oba. „Pro děti je to určitě dobrá věc. Já jsem se o tom dozvěděl, když mladej přinesl ze školy kartičku,“ říká Radek a už míří si se svými syny pro ceny ke stánku. Těmi jsou suvenýry v podobě třeba kšiltovky v reprezentačních barvách nebo míče. Z pohledů obou kluků, ale nakonec i táty, je jasné, že sváteční dopoledne si představovali přesně takto.

Co je to projekt Pomáháme vám růst

Pod názvem „Pomáháme vám růst“ odstartovala série nových fotbalových aktivit, jejichž hlavními aktéry jsou děti a jejich rodiče v celých Čechách. Vítězové těchto rodinných klání, která se odehrají celkem v šesti vybraných městech letos na podzim a v dalších čtrnácti na jaře příštího roku po celé České republice, se budou moci osobně setkat s hráči fotbalové reprezentace na jejím oficiálním tréninku a usednout mezi fanoušky na některém ze zápasů českého týmu.

Po Ostravě a Podolí u Brna navštívila tato rodinná soutěž Nymburk. Rodinná družstva se utkala ve slalomu s míčem, překážkové dráze, střelbě míčem na cíl a přes fotbalovou zeď.

Nejúspěšnější rodina každého soutěžního dne vyhrává účast na tréninku s hráči reprezentace a vstupenky na vybrané utkání českého týmu. Každé dítě, které absolvuje soutěže, obdrží fotbalový mini-míč Puma nebo další fotbalové dárky.

Všichni registrovaní účastníci jsou automaticky pojištěni proti úrazu, obdrželi kartičku s podpisem Petra Čecha a mohli se vyfotit u fotostěny s hráči české reprezentace nebo s originálním vybavením Petra Čecha.