Přes 57 procent lidí na Nymbursku se bojí krádeže kola. To je nejvyšší číslo z celého kraje, které potvrzuje stejnou pozici z loňského roku.

Na druhou stranu bezpečně se cítí téměř 92 procent lidí, což vystavuje policistům slušné vysvědčení, které je v tabulce řadí na druhé místo v kraji hned za Benešovsko.

Výzkum prováděly na jaře po celém Nymbursku policejní mluvčí a dotazník vyplnilo anonymně 147 lidí. V rámci celého kraje se jednalo o 2004 respondentů.

Co z výsledků průzkumu vyplývá pro nového šéfa nymburských policistů Jiřího Fejfara? „Pochopitelně se budeme snažit o další zvýšení bezpečnosti. Důležitá je vstřícnost policistů k lidem. A na kritické věci, včetně oněch krádeží kol, se speciálně zaměříme,“ říká Fejfar.

Zajímavé jsou i další údaje z průzkumu, jehož výsledky zveřejnili policisté v těchto dnech.

Vyplývá z nich také fakt, že relativně velmi málo se lidé na Nymbursku bojí fyzického napadení. Takovou obavu vyjádřilo 27 procent oslovených. Pro srovnání: například na Kladensku má tuto obavu 47 procent lidí, na Kutnohorsku 45 procent.

Na přímou otázku o spokojenosti s prací policie odpovědělo „ano“ nebo „spíše ano“ 93 procent oslovených lidí z Nymburska, což náš region opět řadí na druhé nejlepší místo v kraji za Benešovsko. Spokojenost vládne i s ochotou, informovaností a upraveností policistů.

Čeho se lidé v regionu nejvíce bojí (v %)

druh trestného činu Nymburk Kolín Ml. Boleslav
krádež kola 57,1 23,9 23,6
vloupání do domu/bytu 64,6 31,6 46,3
vloupání do vozidla 66,7 41,3 43,4
fyzické napadení, ublížení 27,2 37,4 16,2
vandalství 64,6 47,1 53,7
kapesní krádež 29,3 43,9 29,8
Zdroj: Policie ČR

Naopak v druhé polovině krajské tabulky se Nymburk umístil ohledně informování policistů o své činnosti. S tím je spokojeno 67 procent lidí. „Budeme se snažit více oslovovat celostátní média, na regionální úrovni vidím spolupráci s Nymburským deníkem jako ideální,“ komentoval údaj vedoucí územního odboru.

Ten by se v následujícím období chtěl také zaměřit na majetkovou a násilnou trestnou činnost. „A také na drogy,“ doplnil Fejfar.