Filipojakubská noc. Čarodějnice. Beltain.

Několik názvů, které však znamenají jediné: tradiční pálení ohňů a oslavy příchodu jara. I letos se chystá na Nymbursku zažehnout vatry řada obcí, ale také měst. Ačkoliv ohlašovací povinnost ke včerejšímu poledni splnili pouze organizátoři ve Velkém Zboží. „Nikdo jiný zatím tuto akci nenahlásil. Neoficiálně jsme ještě informováni o konání čarodějnic ve Všechlapech, ale to je vše," řekl Luděk Turek, velitel hasičské stanice 
v Nymburce.

Přitom právnické osoby, tedy i města a obce, ohlašovací povinnost při jakémkoliv pálení mají. „Právnické a podnikající fyzické osoby mají povinnost spalování ohlásit. Na webových stránkách středočeských hasičů je k dispozici jednoduchý formulář pod lištou Evidence pálení. Ten stačí vyplnit a odeslat," vysvětluje vyšetřovatel příčin požárů Jaromír Brzák.

A kde všude chtějí dnes večer čarodějnice pálit?

Po roční odmlce vzplane oheň na nymburské Špičce. Program pro děti je plánován od 17 hodin, první plameny vyšlehnou v půl osmé večer. Také Poděbrady chystají oslavu Filipojakubské noci. Jednak ve Velkém Zboží a podle neoficiálních informací také na Jezeře.

Mládežníci v Lysé a Městci Králové uspořádali čarodějný rej už o víkendu, v Milovicích chystají slet na dnešní čtvrtou odpoledne ve školní zahradě.

Patrně ještě silnější tradici než ve větších městech mají Čarodějnice v obcích. Výčet všech obcí na Nymbursku, kde se opět sejdou téměř všichni obyvatelé, aby oslavili příchod jara, by byl dlouhý. Namátkou jmenujme třeba Sloveč u Městce Králové, kde vše začíná pochodem od hřiště v 18 hodin a součástí večera bude ohodnocení nejlepších masek.

Tradičně velkou vatru dokážou postavit také v Senicích nedaleko Poděbrad. Ani letošek nebude výjimkou.

Jasná záře by měla osvítit také nebe nad Kostomlaty, kde hronětičtí hasiči zapálí oheň na Šibické louce. Zájemci si mohou přinést a opéct buřty.

A co říkají meteorologové na počasí o přelomové noci? Podle posledních zpráv má být typické jarní. Teploty by se měly pohybovat zvečera kolem 13 stupňů, s přibývající nocí se bude pochopitelně ještě trochu ochlazovat. Což ovšem poznají jen ti, kteří se nebudou hřát u mohutných ohňů. Místy má spadnout pár kapek, ovšem výrazný déšť rosničky nepředpokládají.

Výrazné obavy v tomto ohledu nemusí mít ani hasiči, kterým pochopitelně nejvíce vrásek na čele přidělává silný vítr, který by mohl plameny rozfoukat i tam, kde si je nikdo nepřeje. Žádný mimořádně silný vítr se však dostavit nemá.