Mezinárodní den linky tísňového volání 112. Tak se celým názvem jmenuje svátek tohoto tak diskutovaného čísla. Připadá na čtvrtek 11. února.

Co je to vlastně linka 112? Jde o číslo, které je v současné době používáno jako tísňové ve všech státech Evropské unie. Pokud jej vytočíte, ozve se z druhé strany hlas jednoho z osmi operátorů, kteří v našem případě sedí na centrále v Kladně. „Jde o 8 příslušníků Hasičského záchranného sboru, kteří jsou odborně i jazykově dobře vybaveni. Podle mé zkušenosti je těžší být takovým operátorem, než „běžným“ hasičem,“ říká Zdeněk Vlasák, vedoucí služeb nymburských profesionálních hasičů.

Operátoři si na Kladně podle dosud zveřejněných čísel nemohou na nudu v zaměstnání rozhodně stěžovat. „Za rok 2009 bylo na této lince přijato celkem 436 511 hovorů. Což je v průměru 1 195 volání denně. Z toho s 27 945 hlášeními se dále pracovalo,“ uvádí čísla Vlasák.

Co se děje s ostatními oznámeními, tedy s rozdílem mezi všemi voláními a těmi, které se dále zpracovávají? Zpravidla se prý jedná o duplikovaná volání. „Pokud se například Nymburkem prožene vichřice, hlásí problémy z jednoho místa třeba 10 lidí. To je část toho rozdílu,“ vysvětluje nymburský hasič.
Zneužití linky prý není nijak neobvyklé, pochopitelně hloupí vtipálci se i tady najdou.

Kladenští operátoři rozdělují volání mezi hasiče (loni 9 176 volání), zdravotní záchranku (11 054) a policii (7 715).

Jenže záchranáři a policisté si často na linku 112 dost nevybíravě stěžují. Podle nich jednak lidi mate a v šoku nejsou schopni si vzpomenout ani na tuto linku, ani na zavedená národní čísla. „Problém je taky často s tím, že operátoři na Kladně neznají podrobný místopis a jejich udávání polohy je mnohokrát problematické a výjezdy mírně řečeno zdržuje,“ uvádí nymburští záchranáři. A sami vyzývají lidi, aby v případě nouze používali národní čísla.

Po plném zavedení linky 112 do všech sítí v roce 2003 se objevily úvahy, že národní čísla budou zrušena a zůstane pouze tato tísňová linka. To však vyvolalo bouři nevole. „Dnes můžeme všechny ujistit, že národní čísla, tedy 150 na hasiče, 155 na zdravotní záchranku a 158 na policii, zůstanou zachována,“ zdůrazňuje Vlasák.

Mezinárodní den linky tísňového volání 112 byl schválen v Bruselu a ve všech zemích EU se bude od letoška slavit pravděpodobně každý rok.