500 korun za rok a osobu.

To je dosavadní zákonné maximum, které vybírají města a obce od svých obyvatel za svoz odpadu. S výjimkou Poděbrad, které přešly na jiný systém a už nyní vybírají 
650 korun na hlavu.

Lidé platí se zaťatými zuby 
a tvrdí, že je to až dost. Naopak města chtějí poplatek zvednout, protože svoz dotují milionovými částkami.

A radnice budou zřejmě brzy vyslyšeny. Ve sněmovně už prošel prvním čtením návrh skupiny poslanců, který zvyšuje strop na dvojnásobek. Tedy na 1 tisíc korun. „No to si dělají legraci? Takže budu na začátku každého roku za naší domácnost platit místo dvou už čtyři tisíce korun?” reagovala jedna z oslovených Nymburaček.

Jenže v příštím roce to ještě nebude. Zase tak rychlí zákonodárci nejsou. Proto jsme zjišťovali, jaké poplatky budou platit ve městech v příštím roce, jakou částkou města svoz odpadu dotují a jak by vedení radnic reagovalo na zákonné zvýšení stropu.

Nymburk: zvýšení jen symbolické

Nymburská radnice se rozhodla využít zákonného stropu a spíše symbolicky navýšila poplatek na maximální možnou hranici. „Zvedli jsme poplatek ze 492 korun na 500. Je fakt, že v loňském roce se platilo 492 korun a skutečné náklady na jednoho obyvatele činily 736 korun. Rozdíl je částka, kterou dotuje město,” řekl místostarosta Zdeněk Vocásek. Tedy prostou matematikou město dotovalo loni svoz částkou 3,6 milionu korun.

V potaz je ovšem třeba také vzít neplatiče, takže částka je ještě o něco vyšší.

Fenomén Poděbrady

Jinou možnost formy vybírání, ale podle vlastních slov také zcela zákonnou, zvolilo vedení Poděbrad. To se neřídí zákonem o místních poplatcích, kde je zmíněný strop 500 korun, ale zákonem o odpadech. Systém je poměrně složitý. Ve zkratce se ho pokusil vyložit Martin Tvrz z odboru životního prostředí poděbradské radnice. „Kladen je důraz na vlastníky objektu. Ti nahlásí počet uživatelů, tedy poplatníků. My pak vypočítáme částku, kterou chceme vybrat a vedení města rozhodne, jakou část bude město dotovat. 
V současné době je stanovena částka 650 korun na osobu 
a rok, kterou pak vyžadujeme po vlastnících objektů násobenou počtem uživatelů. Celou částku zaplatí vlastník, který si peníze vybere od uživatelů sám,” vysvětlil Tvrz.

Možná trochu paradoxně však město dotuje svoz poměrně vysokou částkou. „Výběr činí zhruba 16 milionů korun, město dotuje svoz polovinou, tedy asi osmi miliony korun,” uvedl místostarosta Ivan Uhlíř.

Na systému se ani příští rok nic nezmění.

Lysá: chceme hledat úspory

Patrně nejvíce šetří svým obyvatelům v tomto ohledu v Lysé. Platí se 450 korun a senioři mají slevu, platí jen 390 korun. „Ceny jsme už tři roky nezvedli a chceme hledat úspory například v tom, že budeme odpad více separovat,” řekl starosta Jiří Havelka. I v Lysé mají spočítáno, že plná úhrada za jednoho člověka by vyšla na 720 korun. Město tedy dotuje svoz odpadů zhruba 2,3 miliony korun.

V sousedních Milovicích naopak částku zvyšovat budou. Ačkoliv mají stejný systém jako v Poděbradech, tedy výběr na majitele stavení, navrhovaná částka se zvyšuje 
o pouhých několik desetikorun na 480 korun. „Město svoz dotuje částkou mezi 150 a 200 tisíci korunami,” řekl vedoucí odboru správy majetku Alexandr Černý.

Městecký starosta Milan Pavlík by zvýšení stropu uvítal. „Celkové náklady jsou 
2,8 milionu korun a vybereme 1,4 milionu. Dotujeme tedy odpad polovinou částky,” říká Pavlík. Pokud by tedy parlamentem prošlo navrhované zvýšení, vedení města by určitě reagovalo.

V Sadské se stav pro příští rok nezmění, poplatek je na maximu, tedy na 500 korunách. Město v současnosti dotuje svoz částkou kolem 900 tisíc korun.

Města a poplatky letos a příští rok

město 2011 2010

NYMBURK 500 492
PODĚBRADY 650 650
LYSÁ NAD LABEM 450 450
MILOVICE 480450
MĚSTEC KRÁLOVÉ 500 500
SADSKÁ 500500