I na Nymbursku se hledala v minulých letech řešení, jak bezdomovcům pomoci přežít. Letos to asi nebude nutné, bezdomovci totiž většinou záhadně zmizeli!

Přímo v Nymburce měli lidé bez domova několik základen: hlavní nádraží, doky v Drahelicích či lavičky na Zálabí u nákupních center. „V případě potřeby jsme připraveni poskytnout prostory v objektu na Velkých Valech. Ale zdá se, že letos problém bezdomovců není nutné zatím řešit. Muž, který žil v docích, zemřel, stejně jako někteří další. U nádraží jsme v poslední době žádné problémy nezaregistrovali a nikdo se s žádostí o pomoc na nás neobrátil,“ řekl místostarosta Zdeněk Vocásek.

Údajně se část bezdomovců z Nymburka přemístila do Poděbrad. To se však nepotvrdilo. I v Poděbradech dá v těchto dnech velké úsilí nějakého najít. Před nedávným incidentem čtyři lidé obývali areál za zimním stadionem, zázemí bývalé nafukovací haly. Poté, co došlo k bitce mezi ženou a mužem, při níž byl muž pobodán a takřka přišel o ucho, skončila žena ve vazbě.Muž je v nemocnici, teoreticky by tedy na místě měli zůstat dva lidé bez domova. „Byli jsme na tom místě na kontrole a kromě velkého černého psa, který se slunil, jsme nikoho neobjevili,“ řekl místostarosta Ivan Uhlíř.

Poděbrady však problém tuhých mrazů a bezdomovců začali řešit už na podzim. „Už tehdy jsme zajistili pro tyto lidi místa na některých ubytovnách. V současné době víme, že jeden je na ubytovně v Chvalovicích a jeden v Třebestovicích,“ doplnil Uhlíř.

Ani poděbradské nádraží není v obležení bezdomovců jako dříve. Přehled o tom mají prodavačky v trafice přímo v nádražní hale. „Ve čtvrtek večer tu dva spali na lavičkách, ale ti jsou hodní, mírumilovní. Jinak tu nikdo nebývá. To loni to bylo mnohem horší,“ konstatovala prodavačka s tím, že přes den tam bezdomovci nejsou vůbec.

Připraveni aktuálně zasáhnout a nabídnout přenocování potřebným při silných mrazech jsou také v Lysé. Ačkoliv ani tam nikdo o podobnou pomoc nepožádal. „Pokud by bylo nejhůře, může pomoc Romské centrum pana Horváta, případně ubytovna na veslařském klubu. Ale zatím situaci monitoruje i městská policie a tento problém nenastal,“ uvedl starosta Lysé Jiří Havelka.

A sousední Milovice? Ty mají řadu neobydlených prostor po sovětských vojácích u letiště. „Vím, že tam přebýval jeden bezdomovec se psem a zatím si poradil. Jiný problém jsme zatím nezaregistrovali,“ konstatoval starosta Lukáš Pilc.

Všechna města jsou tedy údajně připravena akutní problém řešit. Shodují, že rozhodně chtějí zabránit nejhoršímu: případnému umrznutí jakéhokoliv člověka.

Prubířským kamenem by podle předpovědi meteorologů měl být právě tento týden. Už ve středu se noční teploty mají ve vyšších polohách dostávat k -30 stupňům, ale i v nížinách, třeba také na Nymbursku, mají klesnout k -20 stupňům. Což je pochopitelně kritická teplota pro přežití noci na ulici. Silné mrazy mají trvat minimálně do pátku.