Arktická zima. Slovní spojení, které v následujících dnech uslyšíme asi často. Už od středy by mohly noční teploty klesat i pod – 20 stupňů, denní by neměly vyšplhat výš, než na -10. A na to v těchto končinách opravdu nejsme příliš zvyklí. Co všechno mohou silné mrazy způsobit?

Školy

Není vyloučeno, že žáci a studenti se dočkají volna, které starší znají pod pojmem uhelné prázdniny. Ředitel nymburského gymnázia Jiří Kuhn však věří, že k tomuto kroku nebude muset sáhnout. „Už teď není ve škole žádné vedro, ale věříme, že se nám to podaří vytopit. Pokud by však teplota ve třídách klesla pod zákonné minimum, které je 19 stupňů, pak by vyučování muselo být zrušeno,“ řekl Kuhn. Podle jeho slov nejsou hlavním problémem extrémně nízké teploty, ale případný vítr, který by pronikal do učeben starými netěsnými okny.

Doprava

Mrazy mohou zkomplikovat hlavně železniční dopravu. Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally jsou čety dělníků připraveny vyrazit na případné provizorní opravy. „Je pravdou, že kolejnice jsou při teplotách nižších než -10 stupňůk lomům náchylnější. Což se v očekávaných mrazech může, ale také nemusí projevit,“ řekl Pavel Halla.

Také mluvčí Českých drah Radek Joklík potvrdil pohotovost. „Věnujeme zvýšenou pozornost otopným systémům a vodnímu hospodářství ve vozidlech, přidáváme aditiva do nafty a samozřejmě máme připravené krizové plány pro případ, že by v důsledku extrémních mrazů docházelo k častějším poruchám vozidel. V případě přerušení dopravy v důsledku lomů kolejnic budeme samozřejmě reagovat zajištěním náhradní dopravy,“ uvedl mluvčí drah Joklík.

Děti

Lékaři upozorňují, že silný mráz velmi špatně snášejí nejmenší miminka. Podle nich by maminky s kočárkem měly vyjíždět ven do minus pěti stupňů a nejvýš na půl hodiny. Pokud klesnou mrazy pod tuto teplotu, je prý lepší jen doma řádně vyvětrat. „Pokud jde maminka s miminkem ven, je potřeba dítě namazat speciálním krémem, který je určený do mrazu. Určitě není vhodná například indulona, která obsahuje vodu,“ upozornila dětská sestra z ordinace poděbradské pediatričky Anny Preislerové.

Zemědělci

Zemědělci se mohou nejvíce obávat vymrznutí polních plodin v důsledku holomrazů. „U nás se to týká především řepky olejky, ale i dalších olejovin a obilovin, kterým hrozí při teplotách nižších než deset, patnáct stupňů pod nulou a absenci sněhové pokrývky, vymrznutí,“ sleduje situaci ředitel Školního statku Středočeského kraje v Poděbradech Jan Kocmánek.

Podle něj právě u nás rozšířená řepka na podzim více narostla a po dosud mírné zimě není v optimální fázi na přezimování v silných mrazech. Na jaře by tak zemědělci místo rekordní úrody mohli po silných mrazech splakat nad úrodou.

Zvířata

Ve větších mrazech musí podat pomocnou ruku také chovatelé psům v útulcích. Existuje více možností, jak obyvatelům venkovních kotců zajistit potřebné teplo. Patří mezi ně zateplené boudy, deky nebo sláma na podlahu, podle toho, co který pejsek snese.

„Používáme také výhřevné desky, které jsou napájené elektřinou a umístí se do boudy. Tu přiměřeně vytopí a následně ohřejí celou podlahu v kotci především krátkosrstých psů,“ vyjmenovala opatření, která mají zároveň k dispozici v poděbradském útulku, jeho provozovatelka Eva Benešová.

OLGA HAVRÁNKOVÁ, MIROSLAV S. JILEMNICKÝ