Česká televize se již z předstihem chystá na oslavy 100 let vzniku Československého státu. V rámci mnoha dokumentárních filmů vznikne 
i umělecký cyklus Narozeni 1918, který ztvární životní osudy občanů, kteří se narodili v roce 1918. „Tento rozsáhlý sběrný dokument bude v průběhu následujících let formou osobních setkání, reportáží, fotografií a rozhovorů mapovat životní osudy dosud žijících občanů ročníku 1918 a prolínat je na pozadí historických proměn Československa", popisuje připravovaný dokument místostarosta Nymburka Pavel Fojtík.

Podle statistik žije na území České republiky 1700 občanů narozených v roce 1918 a roku 2018 se může dožít přibližně třetina, proto je nutné už nyní začít s natáčením. „Prosíme tedy všechny občany, kteří se narodili v roce 1918, aby neváhali a obrátili se na mě nebo do redakce Nymburského deníku," vyzývá Pavel Fojtík. Pro pilotní dokument byly vybrány dva okresy České republiky: Nymburk a Břeclav. Tvůrci dokumentu říkají, že budou vděčni za jakoukoliv formu spolupráce, při pokusu definovat ideály této generace, vstupující do neklidných dějin Evropy a zároveň i prozkoumat fenomén jejich vysokého věku. Z etických 
a zdravotních důvodů bude tento projekt samozřejmě sledovat osudy jen těch občanů, kteří výslovně svolí vystoupit v tomto dokumentu a jejichž fyzická i mentální svěžest umožní být v kontaktu s tvůrčím štábem, který bude jejich osudy dokumentovat.

Máte šanci sdělit ostatním své pocity, předat životní zkušenosti a pomoci mladším lépe pochopit rané období našeho nezávislého státu a následné milníky v naší historii, vaším pohledem.