Dřívější kulturní centrum v Nymburce – Národní dům, zvaný Nároďák, stojí rozkopaný a na cihly a beton obnažený na Boleslavské třídě už od konce 80. let. „Ostuda města,“ tak stavbu nazývá většina Nymburáků. Zůstane Nároďák opravdu na věčné časy pouze pomníkem zašlé slávy?

Pamětníci vědí, že tu hrával slavný Big Band Bohuslava Sedlatého, později Jaromíra Palečka. Své místo tu měly beatové festivaly, maturitní plesy, v neposlední řadě taneční. Některé podniky navštěvovalo téměř tisíc lidí.

Dnes se město snaží nalézt spoluinvestora na rekonstrukci. Marně. „Chybí stále prostředky, přestavba si vyžádá 30 až 50 milionů korun,“ řekl starosta Ladislav Kutík, který před časem přiznal, že situaci kolem Nároďáku vedení města nezvládlo.

Nebyla tedy chyba nechat si před léty prodat kulturní dům v Tyršově ulici, kde je dnes soukromý majitel? „Nebyla to chyba, my máme Nároďák,“ nedal se odradit Kutík.

Město už několik let nemá svůj reprezentativní sál. Jeden čas se uvažovalo o přestavbě sálu v Obecním domě, který by si vyžádal 10 milionů. To naštěstí neprošlo. Jen pro úplnost: kulturní dům v Tyršově ulici byl prodán za něco kolem sedmi milionů.

„Opět se ukázalo, že Nymburk nemá svůj sál,“ komentoval na jedné z akcí v soukromém kulturáku Bohuslav Sedlatý ml. Na sále byla zima a topilo se fukary.

Město někdy využívá sálu ve Sportcentu, které je ovšem z ruky.