Nový moderní mobiliář, více zeleně, několik veřejných WC a méně parkovacích míst. Tak může v bodech vypadat za pár let Riegrovo náměsti a jeho nejbližší okolí. „Proměna se týká Riegrova náměstí, Náměstí 5. května a přilehlých ulic Lázeňská, Havlíčkova a Na Valech. Jde o úsek od Divadelní po Studentskou ulici,“ lokalizovala místostarostka Jiřina Soukupová.

Přestavbu vyprojektovaly firmy Zahrada nad Metují a Inprojekt. Jakou má představu o revitalizaci Riegráku architekt Tomáš Jiránek? „Převážila myšlenka, že je potřeba něco dělat s Riegrákem a hlavně parkováním. V uličce před obchody a bankou parkování úplně zmizí. Náš projekt je blízký lidem, dáváme jim ho k pobytu,“ řekl Jiránek.

Podle Soukupové úbytek parkovacích míst nebude tak výrazný. „Z momentálních 85 míst zůstane 70. Uvažujeme o parkovacím domě v Lázeňské ulici v místě dnešního parkoviště,“ řekla Soukupová.

Celý megaprojekt pojmenovali architekti návratem lázeňské atmosféry do centra.

„V tomto duchu jsme přeměnu vytvořili. Nové stromořadí vznikne v Lázeňské ulici, budou to kvetoucí akáty. Na Riegrák i Náměstí 5. května přibude dvouřadé stromořadí,“ vyjmenoval Jiránek.

Ten počítá také se zakomponováním cyklostezky, která povede přes Riegrák, Náměstí 5. května do ulice Na Valech a dál až k Labi. „Součástí projektu je i tato cyklostezka. Počítáme s kvalitními lavičkami a cyklostojany. Opravíme i Riegrův pramen,“ ví Jiránek.

Na pondělním veřejném projednání proměny došlo i na veřejné záchodky v lokalitě. „Uvažujeme asi o třech záchodech. Jsou to moderní reklamní sloupy s funkcí toalet. S umístěním toalety evropského střihu počítáme mezi hotelem Bellevue a lázeňským domem Libenský, dále na Riegráku,“ přemýšlí architekt.

A kdy by se mělo s proměnou lokality začít? „Žádost směřujeme do výzvy na říjen. Jde o dotaci z Regionálního programu Evropské unie. Pokud to vyjde, získali bychom z evropských peněz 92 procent celkových nákladů,“ dodala Soukupová s tím, že mnohasetmilionová přestavba by mohla začít na jaře nebo v létě příštího roku.