Chátrající budova, stěny zničené grafity a rozbité sedačky. Tak vypadá hlavní nádraží v Čelákovicích. A nejen to. Svůj podpis zanechali vandalové i na před rokem a půl otevřené zastávce Čelákovice Jiřina. Místní proto už před časem vyrazili do boje za lepší stav zdejších nádraží. Rozhodli se sepsat petici a s ní se obrátit na radnici.

Petici podpořilo více než 300 lidí a připojili se k ní i zastupitelé. „Zastupitelstvo města se připojuje k názoru podepsaných občanů města Čelákovic, že se nádraží, především vinou vandalů, mění ve velmi nedůstojné místo,“ uvádí se v zápise jednání zastupitelstva.

Iniciátoři petice požadovali také zvýšit ochranu budovy i okolí nádraží a zajistit pravidelnou údržbu nádraží a jeho okolí. Některé jejich požadavky se jim brzy splní.

„Máme přislíbeno 30 milionů na rekonstrukci. Začít by měla ještě letos,“ řekl Petr Polnický z petičního výboru. Podle něj by však stačilo vyčlenit dva pracovníky z technických služeb, kteří by počmárané stěny vyčistili a prostor nádraží vymalovali.

Podporu má i nápad, jak v budoucnu „zatočit“ se sprejery. „Připravili jsme podobný projekt tomu v Lysé nad Labem. Tedy, že by se do oživení nádraží zapojili místní a výtvarná dílna Labyrint a stěny by vyzdobili,“ dodal Polnický s tím, že sprejeři většinou respektují zásadu, že nezničí plochu, kterou před nimi využil někdo jiný.

V nejbližší době by se nádraží mělo dočkat rekonstrukce toalet, opravy a doplnění mobiliáře, jako jsou lavičky a zpřístupněna by měla být čekárna. V příštím roce by také nádraží mohly hlídat bezpečnostní kamery. Další podrobnosti by se měly projednávat na následující schůzce začátkem září.