Konec zápachu, nečistoty a spících bezdomovců na nymburském nádraží? Možná.

V těchto dnech prochází generální úpravou čekárna, která byla asi nejvíce odstrašujícím místem celého nádraží. „Je pryč veškerý nábytek, provádíme úpravy na stěnách, v elektřině a další věci,“ řekl jeden z dělníků.

Především však dělají úpravy kolem nového stánku, který vyroste pod elektronickou tabulí s odjezdy vlaků.

Místo je v současné době zakryté tmavě modrou plachtou. „Jedná se o firmu, která působí už na několika desítkách českých nádraží. Prodávat by měla například bagety, ale i tisk,“ řekla mluvčí Českých drah.

Současné úpravy by podle dělníků měly trvat zbytek března a celý duben. „Stavební práce budou trvat do konce tohoto týdne. Pak se bude instalovat nový nábytek a další věci. Kompletně hotovo by mohlo být na prvního máje,“ potvrdil vedoucí dělníků.

Rozsáhlejší úpravy by však měly čekat celé nádráží v dohledné době. To by se konečně měl rozběhnout projekt Živá nádraží. „Už byla podepsaná předběžná smlouva o smlouvě s firmou AŽD, která se stala vítězem výběrového řízení. Zatím nedokážu přesně říci, kdy se první kroky začnou realizovat, ale mělo by to být poměrně brzy,“ tvrdí mluvčí drah.

Nymburské nádraží kritizují místní i cestující z celé republiky už několik let. Trnem v oku je všudypřítomná špína a zápach. Nedůstojné jsou také vstupní i výstupní dveře u čekárny, které měly zpravidla úplně vybitou, nebo popraskanou skleněnou výplň. „Sám jsem chtěl otevřít dveře jen prsty a ošklivě jsem se řízl. Nejen, že je to nevzhledné, ale přímo nebezpečné,“ vztekal se jeden z cestujících.

Navíc čekárna není bezbariérová, na což si pro změnu stěžují maminky s kočáry.