Hejtmanství už dlouho plánuje od základů opravit přetížený železniční nadjezd spojující dvě části Lysé nad Labem, záměr se však stále odsouval. Před několika dny středočeští radní schválili dodavatele na jednu z největších dopravních staveb v regionu. Do soutěže se přihlásily čtyři společnosti a vyhrála ta, která nabídla nejnižší cenu.

Podle radního Josefa Řiháka by vítězná firma měla most přestavět za 228 milionů korun. Stavbu přitom kraj zaplatí z evropských dotací.

Stávající nadjezd bude úplně zbourán. Nový se postaví tak, aby vyhovoval současnému zatížení silniční dopravou. Opravovat se bude i silnice druhé třídy číslo 272, která přes most vede, od křižovatky ulic Na Zemské stezce, Mírová a Družstevní na litolské straně, dále přes nadjezd až do blízkosti křižovatky ulic Jedličkova a Smetanova na straně druhé. Jde o 421 metrů vozovky.

Silnice číslo 272 bude podle starosty Lysé nad Labem Karla Otavy během prací, které potrvají téměř dva roky, úplně uzavřena. A provoz v centru města se díky objížďce výrazně zklidní. Auta, která Lysou pouze projíždějí od Starého Vestce ve směru na Benátky nad Jizerou nebo Milovice, se městu úplně vyhnou. Radnice chce spolu s krajem využít klidné doby k opravě dvou páteřních ulic, Mírové a Československé armády.

Objízdná trasa povede po dálnici D11, silnici první třídy 38, spojující Poděbrady, Nymburk a Mladou Boleslav, a silnici druhé třídy 275, která v Luštěnicích uhýbá ze silnice číslo 38 směrem k dálnici D10. Milovičtí budou od Prahy jezdit po dálnici D10 a sjedou u Benátek nad Jizerou. Záchranná služba bude moci použít běžně neprůjezdnou trasu kolem areálu firmy Kovona ve Švermově ulici. Stávající polní cesty v prodloužení ulic Ke Kovoně a Na Zemské stezce budou zpevněny, ovšem pouze pro vozidla stavby, pro ostatní bude platit zákaz vjezdu. Řidiči osobních aut by měli koleje překonat až ve Stratově.